Żłobki na oku miasta

Dodano: 13.01.2021 / Sekcja:
stópki dziecka w skarpetkach fot. Freepik

Pozostać w domu z maluchem czy wracać do pracy? Pandemia mocno przewartościowała możliwe odpowiedzi. Gdy kontakt z bliskimi chętnymi do opieki nad dzieckiem musi być ograniczany z powodu ryzyka zarażeniem COVID, a utrzymanie (lub znalezienie) posady na obecnym rynku pracy staje się najwyższą koniecznością, już nie najlepszym, a jedynym rozwiązaniem dla wielu rodziców jest posłanie dziecka do żłobka – publicznego lub prywatnego. W Gliwicach, dzięki miejskiej polityce wsparcia opieki nad malutkimi dziećmi i dotowaniu żłobków niepublicznych, co roku przybywa dostępnych miejsc dla najmłodszych gliwiczan.

Dofinansowanie z budżetu miasta od ponad 7 lat stymuluje rozwój sieci niepublicznych żłobków w Gliwicach. Pula miejskich środków przeznaczanych na ten cel co roku jest większa – w 2013 r. było to prawie 37 tys. zł, w 2014 r. – ok. 229 tys. zł, w 2015 r. – 426 tys. zł, a w 2016 r. – już ok. 700 tys. zł. W 2017 i 2018 r. przeznaczono na dotacje odpowiednio 800 tys. i ponad 933 tys. zł, by w kolejnym okresie przekroczyć pułap miliona złotych (ponad 1,5 mln zł w 2019 r.). W minionym roku dofinansowanie na niepubliczne żłobki sięgnęło ponad 2,1 mln zł.

W naszym mieście, oprócz 4 Żłobków Miejskich z 241 miejscami dla dzieci, działa obecnie 17 żłobków niepublicznych dysponujących miejscami dla 779 maluchów.

Aby pomóc rodzicom w powrocie na rynek pracy i nie obciążyć znacząco ich portfeli, samorząd cyklicznie dofinansowuje pobyt dzieci w takich placówkach – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Dzięki tym działaniom szczególnie oferta żłobków niepublicznych trafia do coraz większej grupy gliwickich rodzin, bo finansowe wsparcie miasta sprawia, że rodzice malutkich dzieci płacą do 500 zł miesięcznie mniej.

Tylko w minionym roku do dwóch ogłoszonych przez prezydenta miasta konkursów dla żłobków niepublicznych przystąpiło 13 z 16 działających wówczas w Gliwicach podmiotów – każdy uzyskał wsparcie w określonej wysokości. Jak wynika z informacji przekazanych przez nadzorujący żłobki Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach, najtańsze takie placówki pobierają opłatę w wysokości 400 zł miesięcznie i mogą jeszcze posiadać wolne miejsca! W celu uzyskania szczegółowych informacji, warto kontaktować się telefonicznie z wybranym dla dziecka miejscem (rejestr gliwickich żłobków zawierający m.in. dane teleadresowe jest dostępny pod adresem https://empatia.mpips.gov.pl/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/d3/rejestr-zlobkow-i-klubow).

Przypomnijmy, że w 2013 roku miejskim dofinansowaniem było objętych 20 miejsc w żłobkach niepublicznych, rok później – już 71. W 2015 roku miasto dotowało 78 miejsc dla maluszków, w 2016 roku – 183, w 2017 roku – 201, w 2018 roku – 337, a w 2019 roku – 517. Gdy w minionym roku z miejskich dopłat korzystało 13 z 17 istniejących żłobków niepublicznych, dofinansowanie objęło już 600 miejsc dla najmłodszych.

– Działalność żłobków niepublicznych jest bardzo ważna dla gliwickich rodzin, dlatego miasto będzie niezmiennie wspierać takie placówki na coraz większą skalę – deklaruje prezydent Gliwic Adam Neumann.

Przy obecnej, zdecydowanie niepewnej sytuacji gospodarczej i zmieniających się co rusz obostrzeniach, miejskie dotacje dla żłobków niepublicznych mają też drugi wymiar – są wymierną pomocą miasta dla prowadzących je przedsiębiorców. Przekonali się oni o tym już na starcie pandemii, gdy w marcu ubiegłego roku musieli na polecenie wojewody śląskiego wstrzymać działalność swoich placówek. Wtedy władze naszego miasta podjęły decyzję o utrzymaniu przyznanych dotacji w dotychczasowej wysokości, tak aby po ustaniu epidemii prywatne żłobki mogły znowu zapewniać opiekę malutkim gliwiczanom.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking