Pamięci niezłomnego bohatera

Dodano: 15.12.2020 / Sekcja:
złożenie kwiatów przy tablicy Suleckiego Fot. UM Gliwice

W niedzielę, 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, uczczono pamięć Władysława Suleckiego – niezłomnego obrońcy robotników w czasach PRL-u. Przy pomniku Suleckiego, na terenie Nowych Gliwic, kwiaty złożyli i zapalili znicze: Aleksandra Wysocka, zastępca prezydenta Gliwic, Marek Pszonak, przewodniczący Rady Miasta Gliwice i Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Władysław Sulecki był polskim patriotą, gliwiczaninem, człowiekiem niezłomnej wiary, górnikiem w kopalni Gliwice, który od lat 60. XX wieku czynnie walczył z komunistycznym zniewoleniem. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a następnie Komitetem Samoobrony Robotników KOR. Współredagował pismo „Robotnik”, był też zaangażowany w tworzenie pierwszych w powojennej Polsce Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska. Podczas manifestacji w Krakowie własnym ciałem zasłonił studentkę bitą przez funkcjonariuszy SB i trafił do szpitala. Kiedy Partia chciała usunąć krzyż przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gliwicach, Władysław Sulecki bronił go z ojcem Hieronimem, franciszkaninem, a za jego przykładem poszli inni. Był stale na celowniku Służby Bezpieczeństwa, wielokrotnie aresztowany i bity, cierpiał z powodu prześladowań wymierzonych w jego rodzinę. Zmuszony do emigracji, zamieszkał w Niemczech Zachodnich gdzie zmarł w 2004 r.

Pomnik Władysława Suleckiego odsłonięto w Gliwicach w 2014 r. Od tamtej pory przedstawiciele miasta corocznie składają przy nim kwiaty i zapalają znicze. (mf)

tablica Suleckiego
Fot. UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking