Aktualności | Muzyczna inwestycja w toku

Muzyczna inwestycja w toku

Muzyczna inwestycja w toku

Opublikowane: 20.04.2022 / Sekcja: Miasto 

Modernizacja budynku przy ul. Księcia Ziemowita na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji tego roku. Prace adaptacyjne idą pełną parą – nowa siedziba ma służyć uczniom PSM od września. W odnowionym budynku uzdolniona muzycznie młodzież będzie miała do dyspozycji dwa razy więcej przestrzeni niż obecnie i zdecydowanie lepsze warunki do nauki.

Obecnie szkoła muzyczna funkcjonuje w budynku przy ul. Siemińskiego. Uczy się w niej już niemal pół tysiąca osób, stąd rosnąca potrzeba większej siedziby zapewniającej odpowiednie warunki do nauki i koncertowania. Modernizację wskazanego przez miasto zabytkowego gmachu po dawnym Gimnazjum nr 1 przy ul. Księcia Ziemowita prowadzi firma Milimex SA z Siemianowic Śląskich, inżynierem kontraktu jest gliwicka spółka Inwestycje, Budownictwo, Handel „Inwest-Complex”. Przebudowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Jej szacunkowy koszt to ok. 25 mln zł.

Modernizowany gmach składa się z dwóch pięter i trzech segmentów, w których przewidziano miejsce na wygodne i funkcjonalne sale dydaktyczne, sale prób dla orkiestry i chóru oraz bibliotekę. Zaaranżowana zostanie też sala koncertowa mogąca pomieścić na widowni 300 słuchaczy. Przemieszczanie się pomiędzy piętrami ułatwi osobom z niepełnosprawnościami nowa winda, pozwalająca także na transport instrumentów.

Przyszłe sale dydaktyczne już nabierają wymaganego komfortu akustycznego, związanego z pochłanianiem dźwięku, tłumieniem hałasu i redukcją tzw. pogłosu. To efekt zastosowania na ścianach pomieszczeń dźwiękochłonnych płyt akustycznych. W tzw. sali kameralnej zamontowano scenę, widownię oraz ścianę reżyserską.

W pozostałych pomieszczeniach głównego budynku szkolnego prowadzone są prace tynkarskie i malarskie oraz montaż ścian w systemie suchej zabudowy. Rozpoczęto układanie parkietów. Na ukończeniu są roboty instalacyjne, a gotowa jest izolacja i ocieplenie wykuszy. W pomieszczeniach toalet układane są płytki ścienne i gres podłogowy. Równocześnie trwa montaż nowej ślusarki okiennej. W rejonie wejścia do budynku od strony dziedzińca zamontowano także szklane fasady.

W obiekcie, w którym powstaje sala koncertowa, trwa montaż ścian w systemie suchej zabudowy. Kontynuowane są prace przy instalacjach i centralach wentylacyjnych. Zakończono wymianę pokrycia dachowego i montowanie najważniejszego elementu sali – sceny dla uczniów PSM. Przy wejściu do budynku także pojawiły się szklane fasady.

Na tym nie koniec prac – docelowo na szkolnym dziedzińcu powstaną m.in. chodniki i 61 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Wykonywana jest już podbudowa parkingu. Przebudowane zostanie też oświetlenie gmachu i zjazd z ul. Królowej Bony.

wnętrze szkoły muzycznej wnętrza szkoły muzycznej wnętrza szkoły muzycznej wnętrza szkoły muzycznej wnętrza szkoły muzycznej wnętrza szkoły muzycznej wnętrza szkoły muzycznej