Hrabiowski bon ton

Dodano: 06.09.2010 / Sekcja:

Istniejąca od 2002 r. formacja HRABI (Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch) to jeden z nielicznych polskich kabaretów, który nie ulega modzie i trendom, a jednocześnie zachowuje wysoki poziom artystyczny przedstawianych programów. Występy „Loli” i pozostałych Panów nie męczą widzów nachalnością; mają lekkość i cały czas wydają się świeże. Inteligentny, momentami totalnie abstrakcyjny dowcip grupy jest pozbawiony politycznego podtekstu. To sprawia, że HRABICH się poszukuje... i za nimi podąża. Do Gliwic zawitają oni już 15 września, by w magicznych wnętrzach Ruin Teatru Miejskiego zaprezentować najnowszy program SAVOIR-VIVRE.
– Niby wszyscy wiemy, jak się zachować, że trzeba powiedzieć: „dzień dobry”, „do widzenia” i „przepraszam”. Ale w jakich sytuacjach tego nie mówić? Jak pocałować kobietę w dłoń, żeby nie popełnić faux pas? I czy wypada ze sobą nosić do tego celu chusteczkę?... – zastanawia się Joanna „Lola” Kołaczkowska, współliderka grupy. – Kultura picia alkoholu. Czy istnieje coś takiego? Tak, istnieje! I nadszedł czas, by o tym mówić, żeby skończyć z dzikim pijaństwem, a rozpocząć erę upadlania się w bardziej kulturalnej formie. O tym wszystkim i zabawnych kontekstach bon tonu podczas tańca, jedzenia czy pierwszej randki, opowiadamy w najnowszym programie naszego kabaretu, zatytułowanym SAVOIR VIVRE. Badaniom poddajemy też widownię! – zachęca z humorem artystka, uchodząca w środowisku kabareciarzy za „legendarny element żeński” (niegdyś kabaret POTEM) o „monstrualnym zmyśle komicznym, niepowtarzalnym stylu i powalającym uroku”. Bardzo skromna. – Z rezerwą podchodzi też do junkersów... – dodają koledzy z formacji.
Ich grupa – DeBeŚciaK 2008 r., zwycięzca ówczesnej VII Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej – jest uznawana przez znawców za twór ze wszech miar kreatywny i profesjonalny. – HRABI to dla mnie udany przykład na połączenie warsztatu ze spontanicznością – podkreśla na swojej stronie internetowej Władysław Sikora, guru Zielonogórskiego Zagłębia Kabareciarzy i dawny „kierownik” nieistniejącego już, kultowego kabaretu POTEM. – Kołaczkowska, Kamys, Majer i Pietsch sprawiają bowiem, że nie ogarnia mnie zwątpienie w kulturowe znaczenie kabaretu i możliwości percepcyjne szerokiej widowni. Bo chociaż niektóre zjawiska w popowej sztuce kabaretowej budzą niepokój – to fakt, że istnieje kabaret HRABI i ma się dobrze na scenie kabaretowej oraz że jest dość chętnych żeby przychodzić na ich występy – to wszystko powoduje, że ten niepokój nie przeradza się w przerażenie – tłumaczy zawile.
W dotychczasowym dorobku HRABICH można znaleźć programy Demo, Terapia, Hrabi Dracula, Pojutrze, Kobieta i Mężczyzna, Syf i Malaria, Pienia i Dźwięki. Fragmenty prezentowane są na oficjalnej stronie kabaretu: www.hrabi.pl. (kik)


6 września 2010
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking