Chimeryczne piękności

Dodano: 28.05.2021 / Sekcja:
Storczyki w Palmiarni Fot. materiały MZUK w Gliwicach

W pawilonie tropiku Palmiarni Miejskiej w Gliwicach jest ich ponad 400. Są wymagające, kapryśne i wrażliwe na zmiany, ale hipnotyzująco piękne i przyciągające spojrzenia odwiedzających. O storczykach w podcaście „Palmiarnia na wynos” opowiada Maria Tworzydło, wieloletni pracownik gliwickich tropików oraz wielka miłośniczka i znawczyni tych niezwykłych kwiatów.

W Palmiarni Miejskiej storczyki zamieszkują najcieplejszy pawilon. Ulokowano je w szklanej gablocie, przy wodospadzie. 400 okazów 70 różnych gatunków zachwyca różnorodnością kształtów i barw. Wiele z nich przywiozła z różnych wystaw ogrodniczka Palmiarni Maria Tworzydło, zagorzała fanka storczyków – w swoim domu ma ich ponad 200!  
Storczyki lubią ciepło i wilgoć, dlatego w miejscu, w którym przebywają wilgotność powietrza sięga 70-90 proc. Mają słaby system korzeniowy, niektóre żyją tylko z wilgoci zawartej w powietrzu. W naturze występują na każdym kontynencie, a uprawiane są od tysięcy lat  – w Chinach znane były już na tysiąc lat p.n.e. Są symbolem czystości, wdzięku i doskonałości, dawniej wierzono, że mają zbawienny wpływ na płodność. Są też długowieczne – mogą przetrwa nawet 100 lat.
W gliwickiej Palmiarni storczyki są prezentowane w taki sposób, w jaki żyją w naturze. Są okazy naziemne, epifity przyczepione do drzew i okazy rosnące na skałach. Ich system korzeniowy został tak przystosowany, by przetrwać. Storczyki lubią przepuszczalne, mocno napowietrzone podłoże z grzybnią i korą drzewną. Nie lubią skrajności – przesuszania i zalewania. Potrafią magazynować wodę, dzięki czemu można ich nie podlewać nawet do dwóch tygodni. Lubią zraszanie – hodowcy storczyków w domowych warunkach powinni to robić co 2-3 dni. Należy jednak pamiętać, by nie moczyć kwiatów. Storczyki podlewamy zanurzając doniczkę w wodzie, a następnie odsączając. Dobrą wskazówką jest obserwacja korzeni – przelane są ciemnozielone, przesuszone – srebrno-białe. Storczyki są wrażliwe, chimerycznie reagują na zmiany otoczenia. Nie lubią wystawiania na bezpośrednie światło, ponieważ w naturalnych warunkach żyją na drzewach, w miejscach nieco zacienionych.
Więcej na temat storczyków dowiecie się z podcastu „Palmiarnia na wynos”. Podcast znajduje się na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. Polecamy! (mf)

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking