Aktualności | Akcent na fortepian

Akcent na fortepian

Akcent na fortepian

Opublikowane: 10.12.2021 / Sekcja: Kultura 

Pianista Zbigniew Raubo wystąpi 12 grudnia w Willi Caro. W programie Podwieczorku muzycznego jest muzyka Ludwiga van Beethovena.
Zabrzmią dwie sonaty fortepianowe – op. 109 i 111. Przy fortepianie zasiądzie Zbigniew Raubo, laureat konkursów pianistycznych między innymi w Bolzano i Utrechcie, a także uznany wykładowca akademicki.

Sięgniemy tym razem po muzyczny „Nowy Testament”, jak często bywa określany zbiór 32 sonat fortepianowych mistrza z Bonn. Wielką syntezą tego, co miał Beethoven do powiedzenia w ostatnim okresie twórczości i co mógł wypowiedzieć za pomocą fortepianu, są trzy ostatnie arcydzieła cyklu. Dwa z nich wypełnią program grudniowego koncertu. Największe wzloty, najcięższe walki i największa cisza wewnętrzna jako nagroda po tych walkach – oto treść Sonaty op. 111. Z kolei opus 109 prowadzi nas w ton głębokiego zanurzenia się w uczuciowości skupionej na samej sobie, wolnej od wszelkiej wybuchowości – mówi Piotr Oczkowski z Klubu Inicjatyw Kulturalnych.

Koncert rozpocznie się o godz. 16.00 w niedzielę 12 grudnia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Bilety można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w cenie 16 i 12 zł (wtorek–sobota od godz. 10.00 do 18.00). Organizatorem Podwieczorku muzycznego w Willi Caro jest Klub Inicjatyw Kulturalnych. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.