TOP 10. Rzeczy, które trzeba zrobić, będąc w Gliwicach

Gliwice – miasto, które warto odwiedzić

Czy planując weekendowy wyjazd lub jednodniową wycieczkę przyszłoby Ci do głowy, żeby odwiedzić Gliwice? Miasto to raczej nie kojarzy się z turystyką i nie jest popularnym celem podróży. Jednak uwierz, w Gliwicach można bardzo miło spędzić czas i jest tu sporo interesujących miejsc wartych zobaczenia.

Piękny Rynek i niewielka, lecz bardzo klimatyczna starówka, Palmiarnia z egzotycznymi roślinami, zabytkowe kościoły, kamienice, zielone parki i skwery, zabytki techniki i muzea. Brzmi ciekawie? Jeśli tak, daj szansę Gliwicom i zostań tu chwilę dłużej. Będziesz zaskoczony, jak wiele to miasto ma do zaoferowania.

Rynek w Gliwicach

Gliwice to liczące niecałe 200 tysięcy mieszkańców miasto na Górnym Śląsku, które znajduje się około 30 km od Katowic, 100 km od Krakowa i 350 km od Warszawy. Według źródeł, prawa miejskie Gliwice uzyskały przed 1276 rokiem, co czyni je jednym z najstarszych miast na Górnym Śląsku. Dla porównania Katowice, które są stolicą regionu, oficjalnie miastem stały się dopiero w roku 1865, czyli prawie 600 lat później.

Ratusz Miejski w Gliwicach

Podcienie kamienic otaczających gliwicki Rynek

Wystawa kwiaciarni przy ulicy Jana Matejki

Gliwice są miastem o bogatej i dość burzliwej historii, które przez wieki zmieniało swą przynależność państwową i przechodziło z rąk do rąk. Panowali tu zarówno Polacy, jak i Czesi, Austriacy, Prusacy, Niemcy. Wpływy te do dziś widoczne są w architekturze i układzie przestrzennym miasta, dzięki czemu ma ono swój niepowtarzalny urok i charakter.

Dworzec kolejowy w Gliwicach

Z Gliwicami związanych jest też wiele ciekawostek. Czy wiesz, że miała tu miejsce prowokacja, która była pretekstem do rozpoczęcia II wojny światowej? A czy słyszałeś o tym, że w Gliwicach znajduje się najwyższa drewniana konstrukcja w Europie? Co więcej, urodził się tu Oskar Troplowitz, wynalazca słynnego kremu Nivea! Więcej interesujących faktów o mieście znajdziesz w dalszej części tego miniprzewodnika.

10 rzeczy, które trzeba zrobić będąc w Gliwicach

 1. Napij się kawy na Rynku i pospaceruj po gliwickiej starówce.
 2. Zobacz Radiostację, najważniejszy zabytek i symbol Gliwic.
 3. Odwiedź Palmiarnię Miejską i park Chopina.
 4. Poznaj historię Gliwic i Górnego Śląska w Zamku Piastowskim.
 5. Odwiedź Willę Caro i zobacz, jak mieszkali górnośląscy przemysłowcy.
 6. Podziwiaj panoramę Gliwic z wieży kościoła Wszystkich Świętych.
 7. Odwiedź katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
 8. Zobacz Arenę Gliwice i odpocznij od zgiełku miasta w parku Chrobrego.
 9. Odwiedź Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego.
 10. Podziwiaj piękne gliwickie kamienice.

Panorama Gliwic z Ratuszem i XV-wiecznym kościołem pw. Wszystkich Świętych

1. Napij się kawy na Rynku i pospaceruj po gliwickiej starówce.

Wiele osób uważa, że gliwicki Rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Czy słusznie? Najlepiej przekonaj się o tym sam! Rynek to miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając Gliwice. To tu toczy się życie towarzyskie miasta i spotykają się jego mieszkańcy. Niektórzy przychodzą tu na spacer, podziwiając Ratusz i piękne kamienice z arkadami. Inni spędzają czas w kawiarniach, restauracjach lub pubach. Na gliwickiej starówce nie brakuje klimatycznych lokali, więc na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Klasycystyczny budynek Ratusza na gliwickim Rynku

Centralnym punktem Rynku jest Ratusz, w którym mieści się Pałac Ślubów i odbywają się posiedzenia Rady Miasta. Budynek ten był wielokrotnie przebudowywany i na przestrzeni lat zmieniał swoją formę. Ciekawostką jest, że w podziemiach znajdującej się tu restauracji można podziwiać pozostałości po dawnym ratuszu z XIII wieku.

Fontanna z Neptunem na Rynku w Gliwicach

Ciekawostka

Fontanna z Neptunem na gliwickim Rynku zdaniem historyków miała symbolizować połączenie miasta z morzem. Tylko jak Gliwice, które znajdują się prawie 500 km w linii prostej od Morza Bałtyckiego mogłyby mieć do niego dostęp? Wszystko dzięki budowie Kanału Kłodnickiego, który połączył miasto z rzeką Odrą. Od tej pory towary mogły płynąć z Gliwic do Morza Bałtyckiego, a następnie być transportowane dalej, do innych krajów Europy i świata. Miało to ogromny wpływ na rozwój miasta i regionu.

Oprócz wizyty na Rynku warto także przejść się ulicami gliwickiej starówki. Stare miasto jest niewielkie, lecz znajdziesz w nim kilka architektonicznych perełek i interesujących zabytków, m.in. pozostałości dawnych murów miejskich, Zamek Piastowski, kościół pw. Wszystkich Świętych. Podczas spaceru możesz odwiedzić jedną z tutejszych lodziarni. Lody rzemieślnicze to coś, czego koniecznie trzeba spróbować, będąc w Gliwicach!

Ulica Średnia na gliwickiej starówce

2. Zobacz Radiostację, najważniejszy zabytek i symbol Gliwic.

Gliwicka Radiostacja, która przez mieszkańców nazywana jest czasami śląską wieżą Eiffla, jest niezaprzeczalnie najważniejszym zabytkiem i symbolem miasta. Związana jest z nią historia, która na zawsze zmieniła losy milionów ludzi i spowodowała wiele cierpienia. Radiostacja posłużyła bowiem Niemcom jako pretekst do rozpoczęcia II wojny światowej. Jak do tego doszło?

Drewniany maszt antenowy Radiostacji Gliwice

Radiostacja Gliwicka

Dni i godziny otwarcia:

 • poniedziałek: nieczynne,
 • wtorek–piątek: 10.00–16.00,
 • sobota–niedziela: 11.00–16.00.

Opłaty za wstęp:

5 zł (bilet normalny), 2 zł (bilet ulgowy),
w soboty wstęp wolny!

Adres:

ul. Tarnogórska 129

Park przy Radiostacji

Dni i godziny otwarcia

6.00–22.00 (latem), 6.00 – 20.00 (zimą)

Opłaty za wstęp:

wstęp wolny

W nocy 31 Sierpnia 1939 roku Niemcy przebrani w polskie mundury sfingowali napad na wieżę radiową. Należy przy tym wspomnieć, że Gliwice były wówczas miastem niemieckim, które zlokalizowane było przy granicy z Polską. Prowokacja gliwicka, czyli fałszywy atak Niemców na własną placówkę, dał III Rzeszy pretekst do rozpoczęcia inwazji na Polskę. Konsekwencją tych wydarzeń był wybuch II wojny światowej.

Ciekawostka

Gliwicka Radiostacja wykonana została z drewna modrzewiowego i ma 111 metrów wysokości, co czyni ją najwyższą konstrukcją drewnianą w Europie i jednym z najwyższych tego typu obiektów na świecie.

3. Odwiedź Palmiarnię Miejską i park Chopina

Co robić w Gliwicach, gdy jest zimno, ponuro i pada deszcz? Jest takie miejsce, w którym zawsze jest zielono i przyjemnie. To gliwicka Palmiarnia Miejska. Składa się ona z kilku połączonych ze sobą pawilonów, w których znajdują się egzotyczne rośliny, oczka wodne z kolorowymi rybkami, a także niedawno dobudowana część z akwariami.

Budynek Palmiarni Miejskiej w Gliwicach

W Palmiarni Miejskiej można spędzić miło czas, spacerując ścieżkami wijącymi się wśród egzotycznej roślinności, przechadzając się po japońskich mostkach, odpoczywając na ławkach i słuchając śpiewu ptaków. A to wszystko w otoczeniu ogromnych palm, bananowców, kaktusów i kolorowych, pachnących kwiatów.

Dni i godziny otwarcia:

 • poniedziałek: nieczynne,
 • wtorek–piątek: 9.00–18.00,
 • sobota–niedziela: 10.00–18.00.

Opłaty za wstęp:

10 zł (bilet normalny), 6 zł (bilet ulgowy)

Adres:

ul. Fredry 6

Ciekawostka

Dlaczego w Gliwicach powstała Palmiarnia Miejska? Wszystko za sprawą feniksa kanaryjskiego, 170-letniej palmy daktylowej, która przyjechała do Gliwic w 1924 roku na organizowaną wówczas wielką wystawę roślin egzotycznych i już tu została. To wtedy ówczesne władze miasta podjęły decyzję o rozbudowie istniejącej oranżerii i utworzeniu Palmiarni Miejskiej. Co ciekawe, w latach 50. XX wieku pracownik Palmiarni wysiał pochodzące z owego daktylowca nasiona. Wyrosły z nich palmy, które latem zdobią skwery Gliwic i Katowic.

Park Fryderyka Chopina, na terenie którego znajduje się Palmiarnia Miejska

Gliwicka Palmiarnia Miejska znajduje się w parku Chopina, który nie jest zbyt duży, lecz można przez chwilę odpocząć w nim od zgiełku miasta. Najpiękniej jest tu wiosną, gdy kwitną krokusy, magnolie i rododendrony. Latem w parku Chopina odbywa się festiwal muzyczny Parkowe Lato, a także mają miejsce inne ciekawe wydarzenia kulturalne.

4. Poznaj historię Gliwic i Górnego Śląska w Zamku Piastowskim.

Zamek Piastowski to jeden z najstarszych zabytków w Gliwicach. W przeszłości budowla pełniła funkcje arsenału, folwarku, magazynu, a nawet więzienia. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum w Gliwicach, w którym można obejrzeć znaleziska archeologiczne i wystawę historyczną poświęconą losom Gliwic i Górnego Śląska. Jest nawet makieta, dzięki której można zobaczyć, jak wyglądało kiedyś miasto. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

XVI-wieczny Zamek Piastowski, w którym mieści się oddział Muzeum w Gliwicach

Ciekawostka

W gliwickim Zamku Piastowskim można podziwiać szkielet mamuta, który został odnaleziony podczas eksploatacji piasku między Pyskowicami a Rzeczycami. Drugi mamut, którego kości wydobyto w latach 50. XX wieku, znajduje się w Muzeum Geologicznym w Warszawie.

Szkielet mamuta, który zobaczyć można w Zamku Piastowskim

Muzeum w Gliwicach Zamek Piastowski

Dni i godziny otwarcia:

 • poniedziałek: nieczynne,
 • wtorek: 9:00–15.00,
 • środa: 9:00–16.00,
 • czwartek–piątek: 10.00–16.00,
 • sobota: 11.00–17.00,
 • niedziela: 11.00 – 16.00.

Opłaty za wstęp:

wstęp wolny

Adres:

ul. Pod Murami 2

5. Odwiedź Willę Caro i zobacz, jak mieszkali górnośląscy przemysłowcy.

Jeśli lubisz odwiedzać muzea i ciekawi Cię, jak dawniej mieszkali górnośląscy przemysłowcy, koniecznie zajrzyj do gliwickiej Willi Caro. Ta dziewiętnastowieczna rezydencja jest jednym z najważniejszych zabytków w mieście. Kiedyś mieszkał tu przemysłowiec Oscar Caro, a obecnie na terenie willi mieści się muzeum.

Budynek neorenesansowej Willi Caro w Gliwicach

W Willi Caro można na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały wnętrza mieszkalne przedwojennych rezydencji, pooglądać stare fotografie, biżuterię, zastawę stołową i wiele innych interesujących rzeczy. Ponadto, odbywają się tu różne wystawy czasowe, koncerty i warsztaty tematyczne.

Niewielki park przy Willi Caro

Rzeźba „Żywy obraz” autorstwa Krzysztofa Nitscha

Dni i godziny otwarcia:

 • poniedziałek: nieczynne,
 • wtorek: 9.00–15.00,
 • środa: 9.00–16.00,
 • czwartek–piątek: 10.00–16.00,
 • sobota: 11.00–17.00,
 • niedziela: 11.00–16.00.

Opłaty za wstęp:

8 zł (bilet normalny), 4 zł (bilet ulgowy),
w soboty wstęp wolny!

Adres:

ul. Dolnych Wałów 8a

6. Podziwiaj panoramę Gliwic z wieży kościoła Wszystkich Świętych.

Kościół pw. Wszystkich Świętych jest jednym z najstarszych kościołów w Gliwicach. Świątynia została wybudowana w XV w. w stylu gotyckim, a jej wnętrze robi wrażenie. Kościół pw. Wszystkich Świętych znajduje się na gliwickiej starówce, niedaleko Rynku. Z jego wysokiej na 63 m wieży można podziwiać panoramę miasta. Przy dobrej pogodzie widać stąd Beskidy, Jeseniki, a nawet Tatry!

Wieża kościoła pw. Wszystkich Świętych

Wnętrze kościoła pw. Wszystkich Świętych

Dni i godziny otwarcia:

 • niedziela: 16.00–17.00 (od 1 maja do 30 września),
 • sobota: 19.30 (od 1 października do 30 listopada).

Opłaty za wstęp:

7 zł

Adres:

ul. Kościelna 2

7. Odwiedź katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W niewielkiej odległości od gliwickiej starówki i Zamku Piastowskiego znajduje się katedra pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XIX w. Ta piękna neogotycka świątynia jest jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Gliwicach. Z uwagi na fakt, że gliwicki kościół katedralny wyposażony jest w wysokiej klasy organy, odbywają się tu liczne koncerty i recitale.

Kościół katedralny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach

Mozaika przedstawiająca Świętych Apostołów Piotra i Pawła

8. Zobacz Arenę Gliwice i odpocznij od zgiełku miasta w parku Chrobrego.

Arena Gliwice to nowoczesna hala sportowo-widowiskowa, w której odbywają się koncerty, zawody sportowe i różnego rodzaju wydarzenia. Obecnie Arena jest jednym z symboli miasta.

Hala sportowo-widowiskowa Arena Gliwice

Stacja rowerów miejskich przy wejściu do parku Chrobrego

W sąsiedztwie Areny Gliwice mieści się piękny park Chrobrego, który jest ulubionym miejscem spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu gliwiczan. Jeśli chcesz odpocząć od zgiełku miasta, bardzo polecam Ci to miejsce. To najładniejszy i najbardziej zadbany teren rekreacyjny w Gliwicach.

Hala Arena Gliwice widziana z parku Chrobrego

Jesień w parku Chrobrego

Park Chrobrego to idealne miejsce na spacer

9. Odwiedź Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego.

Wizyta w Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice to prawdziwa gratka dla miłośników postindustrialnej architektury i wszystkich, którzy zainteresowani są historią odlewnictwa. Nowe Gliwice to zrewitalizowany kompleks dawnej kopalni, w którym obecnie mieszczą się biura i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego. W muzeum można podziwiać wystawę prezentującą odlewy artystyczne z XIX i XX w. Większość z nich stanowią wyroby gliwickiej Królewskiej Odlewni Żeliwa.

Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”

Muzeum Odlewnictwa Artystycznego

Dni i godziny otwarcia:

 • poniedziałek: nieczynne
 • wtorek–środa: 9.00–15.00,
 • czwartek–piątek: 10.00–16.00,
 • sobota–niedziela: 10.00–16.00.

Opłaty za wstęp:

1 zł, w soboty wstęp wolny!

Adres:

ul. Bojkowska 37

Budynki wchodzące w skład Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice powstały na początku XX w. i zaprojektowane zostały przez słynnych niemieckich architektów, Emila i Georga Zillmannów. Byli oni także autorami katowickich osiedli Nikiszowiec i Giszowiec, które z roku na rok stają się coraz popularniejszą atrakcją turystyczną.

Rzeźba „Chłopiec z łabędziem" autorstwa Theodora Erdmanna Kalidego, którą wykonano w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach

Ciekawostka

Gliwice mają bardzo bogatą historię związaną z odlewnictwem artystycznym. To tu powstawały i wciąż powstają pomniki, które znajdują się w wielu miastach w Polsce i za granicą. Kopię rzeźby „Chłopiec z łabędziem” autorstwa Theodora Erdmanna Kalidego, którą można zobaczyć m.in. na gliwickim skwerze Dessau, zakupiła nawet brytyjska królowa Wiktoria do swojej rezydencji na wyspie Wight.

10. Podziwiaj piękne gliwickie kamienice.

Chociaż na pierwszy rzut oka zabudowa Gliwic może wydać się nieco chaotyczna, a jaskrawe reklamowe szyldy przysłaniają piękno wielu budynków, jest tu wiele architektonicznych perełek, którym warto przyjrzeć się dokładniej. Spacerując ulicami miasta pamiętaj o tym, żeby spojrzeć czasem w górę. Gliwickie kamienice ozdobione są bowiem pięknymi rzeźbami i innymi ciekawymi detalami.

Zabytkowe kamienice na Rynku w Gliwicach

Rynek 22, secesyjna kamienica z trójkątnym wykuszem

Ciekawostka

W jednej z kamienic przy gliwickim Rynku mieszkał Oskar Troplowitz, wynalazca słynnego kremu Nivea, pierwszego plastra samoprzylepnego i pasty do zębów.

Jedne z najpiękniejszych kamienic znajdują się na gliwickiej starówce i przy ulicy Zwycięstwa. Warto jednak zajrzeć także w boczne uliczki, bo kryją one wiele architektonicznych perełek. Są to budynki zaprojektowane między innymi w stylu secesyjnym, renesansowym, klasycystycznym, art déco. Moje trzy ulubione kamienice znajdują się pod adresami: Rynek 22, Częstochowska 15 i Kościuszki 50.

Klatka schodowa kamienicy przy ulicy Berbeckiego 2

Secesyjna kamienica przy ulicy Częstochowskiej 15

Porośnięty bluszczem budynek przy ulicy Joachima Lelewela 6

Kiedy najlepiej przyjechać do Gliwic?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej odwiedzić Gliwice, na początku przyjedź tu wiosną i wczesną jesienią. W kwietniu i maju kwitną owocowe drzewa, które nie tylko pięknie wyglądają, ale też cudownie pachną. Z kolei wrzesień i październik to czas złotej, polskiej jesieni. Wciąż jest jeszcze ciepło, lecz znacznie przyjemniej spaceruje się po mieście niż w środku lata. W dodatku kolorowe liście drzew i delikatne światło sprawiają, że gliwickie parki i aleje wyglądają naprawdę magicznie.

Jesień w parku Chopina

Kwitnące drzewa na placu Rzeźniczym

Zresztą, do Gliwic zawsze warto przyjechać. Zimą miasto ozdobione jest świątecznymi dekoracjami i odbywa się nawet niewielki Jarmark Bożonarodzeniowy. Latem natomiast można cieszyć się ciepłymi wieczorami, spacerując uliczkami starego miasta lub przesiadując w restauracyjnych ogródkach na Rynku.


fot. J. Szymik / UM Gliwice

Dlaczego warto odwiedzić Gliwice?

Gliwice nie są typowo turystycznym miastem, lecz można tu bardzo miło spędzić czas i jak widzisz, jest sporo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli szukasz miejsca z dala od utartych szlaków, warto przyjechać do Gliwic na wycieczkę, a nawet zostać tu chwilę dłużej.

Świąteczne dekoracje na Rynku w Gliwicach

W Gliwicach nie znajdziesz zbyt wielu kiczowatych pamiątek i przereklamowanych, typowo turystycznych atrakcji. Możesz za to doświadczyć czegoś autentycznego i zobaczyć, jak wygląda normalne, codzienne życie mieszkających tu ludzi. Gliwice to jedno z tych miejsc w Polsce, które wciąż pozostaje trochę nieodkryte i być może po części właśnie temu zawdzięcza ono swój urok.

Panorama Gliwic o zachodzie słońca z widokiem na katedrę pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Rynek i okolice starówki

Piękno jest wszędzie i warto mieć oczy szeroko otwarte. Doceniać te niewielkie rzeczy, które sprawiają, że nawet szara, ruchliwa ulica przez moment wydaje się miejscem niezwykłym i pełnym magii. Jeśli myślisz podobnie, na pewno spodoba Ci się w Gliwicach.

Więcej o informacji o Gliwicach można znaleźć na epepa.eu.

zdjęcia: E. Paszkuta / UM Gliwice