Aktualności | Wybitny szermierz, złoty medalista olimpijski, gliwiczanin

Wybitny szermierz, złoty medalista olimpijski, gliwiczanin

Wybitny szermierz, złoty medalista olimpijski, gliwiczanin

Opublikowane: 30.05.2022 / Sekcja: Sport  Kultura 

Zapraszamy na spotkanie wspomnieniowe poświęcone wybitnemu szermierzowi, złotemu medaliście olimpijskiemu i gliwiczaninowi – Egonowi Franke. Rozpocznie się ono w czwartek 2 czerwca Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) o godz. 17.00.

Egon Franke urodził się w 1935 roku w Gliwicach. To właśnie tutaj stawiał swoje pierwsze kroki na szermierczej planszy. Pasją do tej dyscypliny sportu zaraził go fechmistrz Antoni Franz, który był pierwszym trenerem Egona.

W latach późniejszych, już pod skrzydłami profesora Zbigniewa Czajkowskiego, Franke odnosił sukcesy w polskiej kadrze narodowej. Największym osiągnięciem Egona Franke był występ na Igrzyskach Olimpijskich w 1964 roku w Tokio, gdzie został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w szermierce. Po zakończeniu kariery sportowej, przeniósł się do Włoch, gdzie współpracując z włoską federacja, trenował kolejne pokolenia szermierzy.

Egon Franke zmarł 30 marca 2022 roku w Turynie. Podczas spotkania zaproszeni goście porozmawiają o losach Egona Franke, jego sportowych sukcesach, a także początkach rozwoju gliwickiej szermierki.

W spotkaniu udział wezmą:

  • Maciej Chudzikiewicz, fechmistrz, były trener reprezentacji olimpijskiej seniorów i kadry młodzieżowej, członek zarządu Polskiego Związku Szermierczego;
  • Marek Brożek, przewodniczący Rady Nadzorczej Opolskiej Fundacji Filmowej, pasjonat historii i dialogu wielokulturowego, historyk.

Moderacja: Grzegorz Muzia, dziennikarz sportowy, redaktor TV Imperium, założyciel portalu piast.gliwice.pl.

Zgłoszenia i kontakt: Małgorzata Makowska (Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej), tel. 77 407 95 23, e-mail: malgorzata.makowska@haus.pl