Aktualności | Wróćmy na jeziora

Wróćmy na jeziora

Fot. Mosquidron/UM Gliwice

Wróćmy na jeziora

Opublikowane: 01.06.2023 / Sekcja: Miasto 

Przed nami wakacje, upały, słońce, ciepłe powiewy wiatru, relaks... Czas wrócić na jeziora, a zwłaszcza na jedno – czechowickie! Oaza zieleni i wyjątkowe miejsce wypoczynku jest na wyciągnięcie ręki – w Gliwicach. Oferuje mnóstwo atrakcji, bez konieczności odbywania dalekich podróży.

Gliwice, jak mało które śląskie miasto, mają dużą przestrzeń wypoczynkową nad jeziorem. Miejski ośrodek w dzielnicy Czechowice jest całorocznym, zielonym i wielofunkcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji, w którym w sezonie letnim można opalać się i pływać, korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego z kajakami i rowerami wodnymi, wynająć domki kempingowe czy zamieszkać na polu namiotowym. Jest też boisko do siatkówki plażowej i piłki nożnej, plac zabaw dla dzieci, rampa dla rolkarzy, punkty gastronomiczne, park linowy oraz miejsce do grillowania. Każdego roku w sezonie letnim z OW Czechowice korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. Miejsce to jest również chętnie odwiedzane poza sezonem – uwielbiają je spacerowicze i miłośnicy morsowania.
Rusza sezon
Tegoroczny sezon na „Czeszkach” rozpocznie się 10 czerwca piknikiem rodzinnym, który może spodobać się miłośnikom dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Potrwa od godz. 12.00 do 15.00. Szczegóły już wkrótce będą dostępne na stronie internetowej mzuk.gliwice.pl.

Ratownicy czuwają
W Czechowicach czeka plaża z przyjaznym wejściem do czystego jeziora oraz kąpieliskiem strzeżonym w sezonie przez ratowników każdego dnia – do końca czerwca w godz. od 10.00 do 18.00, w lipcu w godz. od 10.00 do 20.00, a od 1 sierpnia do 3 września w godz. od 10.00 do 18.00.
Także przed sezonem, od 1 czerwca, ratownicy będą mieć oko na kąpiące się osoby. Będą obecni dla bezpieczeństwa – ze względu na wysokie temperatury wiele osób już teraz korzysta z walorów chłodnych wód jeziora. Warto pamiętać, że przed 10 czerwca obecność ratowników nie jest jednoznaczna z oficjalnym pozwoleniem na kąpiele. W trosce o bezpieczeństwo w ubiegłych latach wypłycono jezioro, wyrównano dno i usunięto uskoki. Czechowice oferują również bardziej dzikie zielone tereny leśne.

Nad jezioro w parę chwil
Ośrodek Wypoczynkowy Czechowice znajduje się przy ul. Ziemięcickiej. To zaledwie kilka kilometrów od ścisłego centrum Gliwic. Dojazd prowadzi od strony ul. Toszeckiej, przez ul. Rekreacyjną, na końcu której znajduje się duży parking na około 500 samochodów.
Dojechać można także komunikacją miejską, liniami M105, 71 oraz 650. W przyszłości wygodny i bezpieczny dojazd do ośrodka w Czechowicach będą mieli również rowerzyści – miasto planuje wybudowanie 5-kilometrowej drogi rowerowej z centrum oraz drugiej od strony Łabęd. Ośrodkiem zarządza Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Czystość wody czechowickiego jeziora sprawdza Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach. Wyniki tych kontroli można znaleźć na stronie internetowej sk.gis.gov.pl.
Warto wiedzieć, że w OW Czechowice respektowana jest Gliwicka Karta Mieszkańca, która
uprawnia gliwiczan do korzystania ze zniżek, m.in. za bilet wstępu. Więcej informacji na temat funkcjonowania ośrodka w Czechowicach można znaleźć na stronie internetowej mzuk.gliwice.pl. (mf)
 

Przystań nad jeziorem osoby na rowerze wodnym Osoby na przystani Ratownik w kajaku