Aktualności | Palmiarnia oczami młodych artystów

Palmiarnia oczami młodych artystów

Fot. G. Ożga/UM w Gliwicach

Palmiarnia oczami młodych artystów

Opublikowane: 19.04.2024 / Sekcja: Miasto 

Ponad 60 osób wzięło udział w plenerze malarskim „Uwiecznij jubilatkę”, zorganizowanym w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach z okazji setnych urodzin obiektu. Farby, pędzle, kredki i mazaki poszły w ruch!

Tu każdy mógł wykazać się kreatywnością i poczuć się jak prawdziwy artysta. Malowały dzieci i młodzież z gliwickich szkół i przedszkoli. W Palmiarni pełnej pięknych, egzotycznych okazów nietrudno było znaleźć inspirację. Artystycznego zapału i zdolności gratulował młodym gliwiczanom zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok. Na zakończenie spotkania zorganizowanego przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych każdy uczestnik otrzymał podziękowanie za udział w wydarzeniu, a także drobny upominek.

Z powstałych prac zostanie przygotowana wystawa, którą będzie można podziwiać już od najbliższego wtorku, 23 kwietnia, podczas spacerów po gliwickiej Palmiarni. Ekspozycja będzie prezentowana do 5 maja.

Gliwicka Palmiarnia ma 100 lat!

Przypomnijmy, że Palmiarnia Miejska w Gliwicach świętuje w tym roku swoje setne urodziny. Działalność rozpoczęła w 1924 r. Wcześniej małe szklarenki z końca XIX w. udostępniane były częściowo i tylko okazyjnie. Bodźcem do otwarcia obiektu było wyeksponowanie egzotycznych roślin sprowadzonych do Gliwic kilka miesięcy wcześniej na Wielką Wystawę Roślin. W 1925 r. otwarto pierwszy na Śląsku basen o pojemności 120 m3 dla jednej z największych roślin wodnych – Victoria regia. Powstały terraria oraz klatki i akwaria dla egzotycznych zwierząt. Pod koniec minionego wieku miasto całkowicie zmodernizowało wszystkie szklarnie. W 2013 roku rozbudowano ekspozycję o dział akwarystyczny. Palmiarnię zamieszkują też m.in. wiewiórki, gekony, żółwiak i legwan. Można tam podziwiać kilka tysięcy roślin z całego świata.

Młodzież siedzi na krzesłach i maluje obrazy Dzieci malują obrazy Trzy dziewczyny malują obrazy Dziewczynka maluje obraz na sztaludze Wiceprezydent Mariusz Śpiewok mówi do dzieci Dzieci w żółtych koszulkach pozują z pracami Palmiarnia z zewnątrz