Grzegorz Krawczyk: Nie ma mowy o likwidacji Teatru

Dodano: 27.04.2016 / Sekcja: / pdf

Dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego stanowczo zdementował pogłoski o rzekomej likwidacji instytucji. Podkreślił,  że ani on, ani władze miasta nie mają takiego zamiaru.

Zarówno pracownicy, jak i wszyscy zainteresowani, byli o tym fakcie informowani od września ubiegłego roku.

Zamiast kreślić katastroficzne scenariusze i apelować o ratowanie teatru warto na chłodno ocenić jego faktyczny stan, bez popadania w teorie spiskowe – wyjaśnia Krawczyk. Jego zdaniem, gliwicki teatr, który działa od 120 lat, najlepsze lata ma jeszcze przed sobą. Jakie przedstawienia i jakich artystów oglądać będziemy w Gliwicach dowiemy się pod koniec maja, kiedy  dyrektor przedstawi nowe plany artystyczne.

Grzegorz Krawczyk to menadżer instytucji kultury. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył międzynarodowe studia podyplomowe MPA (Master of Public Administration) na Akademii Ekonomicznej w Krakowie.  W 2004 roku został zastępcą dyrektora w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Pod koniec 2007 roku pełnił równocześnie obowiązki dyrektora naczelnego Teatru Dramatycznego  w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. W marcu 2009 roku został dyrektorem Muzeum w Gliwicach. We wrześniu ubiegłego roku prezydent Gliwic powołał go na stanowisko dyrektora Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Poniżej publikujemy oświadczenie dyrektora GTM, Grzegorza Krawczyka:

„Powiadamiam wszystkich miłośników Melpomeny, że pogłoski o śmierci, czy też „zabijaniu” tutejszego teatru są przedwczesne i z całą pewnością przesadzone. Teatr
w Gliwicach trwa w służbie i ku uciesze jego mieszkańców od 120 lat i, śmiem twierdzić, najlepsze lata ma jeszcze przed sobą. Tym, którzy niczym prorok Jeremiasz,  głoszą jego upadek i spustoszenie, odpowiadam - jesteście w błędzie. Przypisywanie mi wrogich zamiarów wobec jednej z najważniejszych miejskich instytucji kultury jest zwykłym nadużyciem. Te i inne potwarze godzą w moje dobre imię,  które starałem się budować służąc kulturze, a nie ją burząc.

A zatem raz jeszcze przekażę to, co od września ubiegłego roku podkreślałem w rozmowach z pracownikami i innymi zainteresowanymi – ani moim, ani władz miasta zamiarem i celem nie była i nie jest likwidacja gliwickiego teatru. Przeciwnie. Dlatego wszystkim gorącym głowom proponuję,  aby nim zaczną wieszczyć teatralną apokalipsę - na chłodno ocenili faktyczny stan Gliwickiego Teatru Muzycznego, bez oglądania się na ten czy inny partykularny interes, bez popadania w obłęd teorii spiskowych.

Wyjaśniam, że podjąłem się zadania naprawy tutejszego teatru dla dobra miasta, a nie własnej glorii, gdyż miałem świadomość, że ta praca przysporzy mi jedynie wrogów i siwych włosów. Jestem jednak przekonany, iż z pomocą życzliwych i utalentowanych osób uda mi się tę trudną misję zrealizować, z pożytkiem dla Gliwic, gliwiczan i wszystkich ludzi kultury w Polsce. Biorę za nią całkowitą odpowiedzialność. O szczegółach programu artystycznego oraz planach organizacyjnych wypowiem się w maju bieżącego roku, czyli pod koniec trwającego sezonu teatralnego.”
Grzegorz Krawczyk, dyrektor  Gliwickiego Teatru Muzycznego i Muzeum w Gliwicach, Gliwice, 25 kwietnia 2016 r.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking