Aktualności | Historia gliwickiego harcerstwa

Historia gliwickiego harcerstwa

Historia gliwickiego harcerstwa

Opublikowane: 29.03.2021 / Sekcja: Kultura 

4 kwietnia 1920 roku w Wójtowej Wsi, Antoni Powiecka razem z Janem Grzbielą i Janem Bekiem założyli pierwszą drużynę harcerską w Gliwicach – Męską Drużynę im. Tadeusza Kościuszki. Działalność harcerzy była wówczas związana z Polskim Komisariatem Plebiscytowym z siedzibą w Bytomiu, jak i z Polską Organizacją Wojskową.

Dokładnie 101 lat po tym wydarzeniu, do sprzedaży trafi publikacja pt. „Historia harcerstwa na ziemi gliwickiej. Tom I, 1920-1939” autorstwa pwd. Damiana Sifczyka, historyka i instruktora ZHP działającego w Hufcu ZHP Ziemi Gliwickiej. Publikacja ma charakter kalendarium zawierającego fakty z działalności harcerskiej na ziemi gliwickiej, notki biograficzne instruktorów harcerskich oraz źródła i materiały do dziejów ruchu harcerskiego. Tom I zawiera ponadto nigdzie niepublikowane wcześniej dokumenty. Publikacja została dofinansowania z budżetu Miasta Gliwice. Sprzedaż publikacji prowadzona będzie poprzez formularz dostępny od godz. 18.00 4 kwietnia 2021 r. na stronie www.gliwice.zhp.pl. (mat. org.)

Z opisu publikacji:

„Kiedy 4 kwietnia 1920 roku na terenie Wójtowej Wsi po raz pierwszy padło słowo »Czuwaj«, nikt nie mógł wtedy przypuszczać, że właśnie rozpoczęła się ponad stuletnia historia działalności harcerstwa na ziemi gliwickiej. Organizacji, która wychowywała i kształtowała pokolenia młodych ludzi. Nie można nie wspomnieć, iż dzięki harcerstwu zawiązała się niezliczona ilość przyjaźni, a zbiórki, biwaki i obozy kojarzyć się mogą z ogromną liczbą niesamowitych przygód. W książce została ukazana historia pierwszych dwudziestu lat istnienia harcerstwa na ziemi gliwickiej, przyczyn powstania, trudnych początków, a także realiów funkcjonowania w granicach państwa niemieckiego. Wszystko wzbogacone fragmentami tekstów źródłowych, zdjęciami oraz nigdy wcześniej niepublikowanymi dokumentami. W książce nie zabrakło opisów wspaniałych zbiórek, wycieczek, warunków rywalizacji plebiscytowej, walki powstańczej oraz szykan ze strony władz niemieckich. Dwadzieścia lat trwania drużyny harcerskiej to przykład trudnej i nierównej walki o zachowanie polskości tych ziem.”