Aktualności | Kultowa kawiarnia „Krasnoludek” może zyskać nowe życie

Kultowa kawiarnia „Krasnoludek” może zyskać nowe życie

Fot. M. Lipiec/ UM w Gliwicach

Kultowa kawiarnia „Krasnoludek” może zyskać nowe życie

Opublikowane: 06.06.2023 / Sekcja: Inwestycje  Miasto 

Klimatyczna kawiarnia w samym sercu Gliwic, urokliwa lodziarnia w sąsiedztwie zielonych alejek spacerowych, a może niewielka restauracja, nawiązująca do okolicznych pozostałości średniowiecznych zabudowań? Szkolny bar sałatkowy „U Króla Stasia”, a dawniej kawiarnia „Krasnoludek” przy historycznym placu Rzeźniczym szuka nowego dzierżawcy, który uczyni z niego kolejny interesujący punkt na gastronomicznej mapie Gliwic – dostępny dla gości nie tylko w tygodniu, ale także w weekendy. 

Niewielki, ponadstuletni budynek o charakterystycznym ośmiokątnym kształcie i kaskadowym dachu mieści się przy ul. Dolnych Wałów 35 – w obrębie Starego Miasta, tuż obok placu Rzeźniczego. W bliskiej okolicy tzw. „okrąglaczka” znajdują się też plac Mickiewicza, skwer Bottrop i kościół pw. Wszystkich Świętych. 

Część działki nr 648 wraz ze znajdującą się na niej nieruchomością o powierzchni 56 m2 jest własnością Miasta Gliwice. Przed laty w budynku działała kawiarnia „Krasnoludek”. Po jej zamknięciu budynek latami stał pusty i niszczał. Nowe życie zyskał dzięki inicjatywie obecnego dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach (wówczas ZSE-U), Krystiana Szatki. Zaproponował on przekształcenie dawnego „Krasnoludka” w lokal gastronomiczny, obsługiwany przez uczniów szkoły w ramach zajęć praktycznych. Pomysł ten zyskał akceptację, a lokal został przez miasto gruntownie wyremontowany i wyposażony. W latach 2007–2010 wydano na ten cel łącznie ponad 750 tys. zł z budżetu miasta. W ten sposób rozpoczął swoją działalność pierwszy w Polsce szkolny bar sałatkowy – „U Króla Stasia”, który po 13 latach działalności żegna się z obecną lokalizacją. Decyzja ta umożliwi lepsze wykorzystanie lokalu, który do tej pory działał wyłącznie w godzinach pracy szkoły, a popołudniami, w weekendy i wakacje pozostawał zamknięty.

Miłośników kulinarnych propozycji serwowanych u „Króla Stasia” uspokajamy – szkolny bar sałatkowy nie kończy swojej działalności. Powróci na początku września – w nowej lokalizacji i pod zmienioną nazwą. „Gliwuś” – bo tak ma nazywać się bar – będzie działał w kupionym przez szkołę pawilonie gastronomicznym przy ul. Kozielskiej 1 (dawniej kwiaciarnia „Na Skarpie”). W ofercie baru znajdą się dania z dotychczasowego menu „U Króla Stasia” (tj. sałatki, dania obiadowe czy kanapki), ale także nowość – autorskie ciasteczka w kształcie gliwickiej Radiostacji, czyli „Gliwusie”, na których cześć nazwany został lokal. 

Ustny przetarg na dzierżawę nieruchomości przy ul. Dolnych Wałów 35 odbędzie się we wtorek, 27 czerwca, o godz. 11.00 w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A (sala nr 206). Poprzedzą go oględziny lokalu, które zostaną zorganizowane w piątek, 16 czerwca, o godz. 12.00. (ml)

Bar sałatkowy "U Króla Stasia" Bar sałatkowy "U Króla Stasia"