„Fotografia czy antyfotografia?”

Dodano: 30.04.2019 / pdf
fotografia „Portret Zdzisława Beksińskiego”, J. Lewczyński
Czas wydarzenia: 
2019-05-11 10:00 do 2019-07-05 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Czytelnia Sztuki w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
wystawa fotografii
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

W roku, w którym mija 60 lat od słynnego „Pokazu zamkniętego” Czytelnia Sztuki – Muzeum w Gliwicach organizuje wystawę przywołującą twórczość Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego i Bronisława Schlabsa – nieformalnej grupy trzech artystów, której działania w istotny sposób wpłynęły na myślenie o miejscu i roli fotografii w sztuce.

Artyści spotykali się w 1957 roku. Korespondowali, wymieniali się doświadczeniami, fascynacjami z zakresu kina i literatury, przygotowywali wspólne wystawy, najpierw w Warszawie, następnie w Gliwicach. To właśnie „Pokazem zamkniętym”, zorganizowanym w 1959 roku w Gliwickim Oddziale Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, zamanifestowali dążenie do przezwyciężenia prymatu reportażu jako gatunku kojarzonego wówczas z nowoczesnością, wskazywanego jako właściwa droga rozwoju fotografii. Opowiadali się za innym wykorzystaniem medium fotograficznego – dającym twórcy swobodę wypowiedzi.

Dlatego skierowali się w stronę eksperymentu w zakresie metafory o znamionach surrealizmu i abstrakcji. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane oryginalne zestawy fotografii stworzone w owym czasie przez artystów – prace z kolekcji Muzeum w Gliwicach, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawie towarzyszy dwudniowe sympozjum naukowe, które odbędzie się w dniach 18 i 19 czerwca.

 

Kategorie wydarzenia: