Dziesiątka „Kina”

Dodano: 28.01.2019 / pdf
„Zimna wojna”, reż. P. Pawlikowski

„Zimna wojna”, reż. P. Pawlikowski (fot. Ł. Bąk)

Czas wydarzenia: 
2019-01-29 20:00
Miejsce wydarzenia: 
Scena Bajka – Kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3)
Organizator: 
kino Amok

Jak co roku zapraszamy na przegląd filmów, uznanych przez szerokie grono krytyków współpracujących z miesięcznikiem „Kino” za najlepsze tytuły minionego roku.

Krytycy „Kina” w tym roku okazali się patriotami i za najlepszy film minionego roku uznali nagrodzoną w Cannes „Zimną wojnę”, która ponadto otrzymała 3 nominacje do Oscara, i 4 do nagród BAFTA. To kolejne po „Idzie” zwycięstwo Pawła Pawlikowskiego w tym rankingu. Tym razem wygrana nie przyszła mu tak łatwo. Zaledwie o 6 punktów wyprzedził „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, pokazującą współczesną zimną wojnę w relacjach międzyludzkich.

Środkowe miejsce tabeli zajmuje „Roma”, która ma na swoim koncie pokaźną liczbę nagród oraz nominacji, także do tegorocznego Oscara i może się okazać czarnym koniem ich przyznania. Na dalszych miejscach znalazły się filmy nagrodzone na najważniejszych festiwalach międzynarodowych, bądź uhonorowane już Oscarami („Trzy bilboardy za Ebbing. Missouri”, „Nić widmo”, „Dusza i ciało”). W środku i na końcu tego rankingu znalazły się jeszcze dwa polskie filmy – „Wieża. Jasny dzień” oraz zwycięzca zeszłorocznego polskiego boxoffice’u – „Kler”. Miłośników kinowych odlotów ucieszy obecność „Climaksu”.

HARMONOGRAM PROJEKCJI

Kategorie wydarzenia: