fot. M. Buksa/ CKV
Muzyczny finał jarmarku – 3 dni kolęd, koncertów i wspólnego świętowania na gliwickim Rynku
Opublikowane: 19.12.2025 / Sekcja: Dzieje sięPrzed nami finałowe dni Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, które upłyną pod znakiem muzyki, kolęd i radosnego oczekiwania na święta. Od 19 do 21 grudnia Rynek wypełnią koncerty, wspólne kolędowanie i wydarzenia, które wprowadzą mieszkańców w niezwykłą atmosferę Bożego Narodzenia.
W piątek, 19 grudnia o godz. 18.00, w Stacji Artystycznej Rynek zabrzmią kolędy w wykonaniu podopiecznych Fundacji Music Art. Będzie to ciepły, wzruszający koncert pełen młodzieńczej energii i świątecznej radości.
Co robić w 𝗪𝗘𝗘𝗞𝗘𝗡𝗗 𝘄 𝗚𝗟𝗜𝗪𝗜𝗖𝗔𝗖𝗛?: 19–21 grudnia
Opublikowane: 19.12.2025 / Sekcja: Dzieje się Karta Mieszkańca KulturaPrzed nami finałowy weekend Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego – warto odwiedzić Rynek i poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Ale to nie wszystko! Sprawdźcie, co jeszcze będzie działo się w mieście.
Mat. graf. organizatora
Muzyka, która pomaga – 20 grudnia zabrzmi koncert charytatywny
Opublikowane: 19.12.2025 / Sekcja: Dzieje sięMuzyka, empatia i realna pomoc połączą się podczas koncertu charytatywnego, którego celem jest wsparcie nastoletnich bliźniaczek – Alicji i Hanny Urbanowicz, wymagających stałej, specjalistycznej opieki i terapii. Wydarzenie, organizowane przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną, odbędzie się w sobotę, 20 grudnia. Wstęp wolny!
Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach
Przy wspólnym stole z potrzebującymi. W Gliwicach odbyła się Wigilia dla osób samotnych, ubogich i w kryzysie bezdomności
Opublikowane: 19.12.2025 / Sekcja: Dzieje sięWspólny świąteczny posiłek, dzielenie się opłatkiem, ale przede wszystkim pełen troski czas, spędzony na rozmowie i zwyczajnym, choć tak cennym, byciu z drugim człowiekiem. Tak wyglądała Wigilia dla osób samotnych, ubogich i w kryzysie bezdomności zorganizowana 18 grudnia przez Caritas Diecezji Gliwickiej oraz Miasto Gliwice. Przy stole z blisko 170 potrzebującymi zasiedli prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, Biskup Gliwicki Sławomir Oder oraz siostra Macieja – pomocniczka Jałmużnika Biskupa Gliwickiego.
Zdjęcie poglądowe. Fot. Photo by Florian Schmetz on Unsplash
Ekstremalne widowisko na Olimpijczyku. Zobacz, co potrafią mistrzowie narciarstwa wodnego i wakeboardingu!
Opublikowane: 19.12.2025 / Sekcja: SportSkoki, ślizgi, widowiskowe obroty w powietrzu, jazda po tafli wody i slalomy. Moc, styl, precyzja. Już w najbliższą sobotę na krytej pływalni Olimpijczyk na Koperniku odbędzie się ekscytujące wydarzenie, które z pewnością zainteresuje miłośników ekstremalnych sportów wodnych. Będzie moc! Wstęp na widownię jest darmowy.
fot. poglądowe: Mosquidron / UM Gliwice
Czas na zgłaszanie uwag do projektu mpzp – rejon ul. Gutenberga, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Wyczółkowskiego
Opublikowane: 19.12.2025 / Sekcja: Dzieje sięWydział Planowania Przestrzennego UM w Gliwicach informuje o wyłożeniu w dniach od 19 grudnia do 9 stycznia do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice dla obszaru położonego w rejonie ul. Gutenberga, al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i ul. Wyczółkowskiego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.
fot. J. Skwaradowska / mat. Pol. Śl.
Rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk przewodniczącym Rady Rektorów EURECA-PRO
Opublikowane: 19.12.2025 / Sekcja: Dzieje się
Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 18 grudnia, 2025 r.
Fot. Freepik
Ankiety w gliwickich szkołach. Na tapecie: astma, alergie i zdrowie psychiczne
Opublikowane: 18.12.2025 / Sekcja: Dzieje sięŚląski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Miastem Gliwice oraz dyrektorami wybranych gliwickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, od stycznia przyszłego roku rozpocznie przeprowadzanie badań ankietowych wśród dzieci i młodzieży w wieku 6–17 lat. Celem ankiet jest ocena częstotliwości występowania astmy, chorób alergicznych oraz wybranych problemów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.
Fot. materiały Rady Seniorów Miasta Gliwice
Zadzwoń – jesteśmy po drugiej stronie. „Telefon życzliwości” zaprasza do kontaktu
Opublikowane: 18.12.2025 / Sekcja: Dzieje sięSamotność nie zawsze wygląda tak samo. Nierzadko pojawia się wtedy, gdy najbardziej chcielibyśmy się odezwać, ale nie mamy do kogo. Wówczas nawet cisza wydaje się zbyt głośna. Odpowiedzią na takie potrzeby jest działający w Gliwicach „telefon życzliwości”, gdzie rozmowa jest jak ciepła herbata – uspokaja, rozgrzewa, daje chwilę ulgi. Odbierający go wolontariusze nie oceniają, nie ponaglają, nie dopytują. Po prostu są.
