Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach 2 grudnia 2015 r.

// 02-12-2015

Z Ruchem na plus. Z Górnikiem na minus

Dwa mecze w pięć dni rozegrali piłkarze gliwickiego Piasta z trudnymi przeciwnikami. W piątek pewnie wygrali na własnym stadionie z Ruchem Chorzów. We wtorek przegral z Górnikiem w Zabrzu.

Wtorkowy mecz w Zabrzu rozpoczął się po myśli gospodarzy. W 7. min. sędzia podyktował rzut karny dla Górnika. Jedenastkę wykorzystał Roman Gergel. Po utracie gola Piast ruszył do przodu spychając rywala do defensywy. W 36. min. w zamieszaniu pod bramką Górnika piłkę do własnej siatki wpakował obrońca zabrzan Mateusz Słodowy. Był remis 1:1, ale… tylko przez 3 minuty, bo uskrzydlony wyrównaniem Piast w 39. min. zdobył drugiego gola. Wyśmienitym strzałem w długi róg popisał się Mateusz Mak. Wydawało się, że podopieczni Radoslava Latala mają przeciwnika w garści. Tym bardziej, że początek drugiej połowy wyglądał nieco lepiej w wykonaniu gości. Zabrzanie od czasu do czasu tylko kontrowali, ale byli nieskuteczni. W 56. min. Aleksander Kwiek strzałem z dystansu doprowadził do remisu. Piłka wpadła do bramki po rykoszecie. Od 60. min. sytuacja diametralnie się zmieniła. Stało się coś nieprawdopodobnego. Skutecznością błysnął słowacki pomocnik Górnika – Roman Gergel, który strzelił dla zabrzan trzy gole – w 60. min, 61. min. i 82. min. Piast przegrał więc z Górnikiem 2:5 (2:1). – Przyjechaliśmy do Zabrza chyba zbyt pewni siebie. Inna sprawa, że chcieliśmy grać w piłkę. Naszym celem była gra kombinacyjna, a nie agresywna. Gospodarze mieli całkiem inny plan... – mówił na pomeczowej konferencji prasowej trener gliwiczan, Radoslav Latal. – W przerwie  prosiłem zawodników, żeby przestali popełniać powtarzalne błędy. Druga połowa rozpoczęła się dla nas również źle... W naszą grę wdarł się chaos i zakończyło się tak, a nie inaczej. Mam nadzieję, że kibice nam to wybaczą – dodał Latal. W znacznie lepszych nastrojach piłkarze Piasta kończyli piątkowy mecz w Gliwicach. Bez większych problemów wygrali z Ruchem 3:0 (2:0). Piast Gliwice ciągle przewodzi ligowemu zestawieniu z bezpieczną przewagą punktową. Ale przed gliwiczanami teraz trzy trudne mecze: dwa u siebie z Cracovią (5 grudnia) i Lechem Poznań (20 grudnia) oraz na wyjeździe z Legią Warszawa (13 grudnia).

PKM kupi 20 nowych autobusów

PKM

Na gliwickich ulicach pojawi się 20 nowych autobusów o niskiej emisji spalin. Należący do miasta PKM przymierza się do zakupu niskopodłogowych, klimatyzowanych pojazdów, które będą spełniały ekologiczną normę Euro 6.

Inwestycja będzie dotowana ze środków finansowych Miasta Gliwice.

PKM planuje kupić jedenaście autobusów 18-metrowych i dziewięć 12-metrowych. Pojazdy będą posiadały silniki Euro 6, czyli spełniające obowiązujące od 2014 r. normy ekologiczne. Komfort jazdy pasażerów znacznie się poprawi, ponieważ w autobusach będzie klimatyzacja i przyłącze USB, które umożliwi ładowanie telefonu czy tabletu.

Pojawienie się nowych autobusów umożliwi eliminację ostatnich kilkunastu sztuk wysokopodłogowych pojazdów marki DAB. Od stycznia 2017 r. takie pojazdy nie będą już dopuszczane do ruchu przez KZK GOP – powiedział „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice” Henryk Szary, prezes PKM Gliwice.

Inwestycja będzie kosztowała około 20 mln zł. Dofinansowanie z miasta wyniesie 1 mln zł. Pozostałą część PKM pokryje z własnych środków, będzie też starał się o uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Przetarg na dostarczenie autobusów dla Gliwic zostanie ogłoszony w połowie 2016 r., a na ulice nowe pojazdy wyjadą w 2017 r. Obecnie na stanie PKM jest 180 autobusów. Każdego dnia kurs odbywa 152 z nich.(mf)