Dotąd był tu jedynie utwardzony odcinek drogi z fragmentami starodroża. W niespełna trzy miesiące, powstała pełnowymiarowa jezdnia wraz z 2 m chodnikiem. Prace na 200 m odcinku ul. Bończyka dobiegły końca.

Ulice rozbudowano na odcinku od ul. Myśliwskiej do ul. Św. Wojciecha, przebudowano też 150-metrowy fragment ul. Św. Wojciecha. Ponadto powstało skrzyżowanie u zbiegu ulic: Bończyka i św. Wojciecha. Teren został uporządkowano i zagospodarowano zielenią. W najbliższym czasie nasadzone zostaną graby wąskokolumnowe. Koszt inwestycji wyniósł nieco ponad 3 mln zł. (mf/ZDM)

Na trzy gitary

XX Gliwicki Festiwal Gitarowy rozpoczął się świetnym koncertem Kupiński Guitar Duo. 11 listopada w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II wystąpi aż troje świetnych gitarzystów. Muzyczne tempo przyspiesza!

O godz. 18.00 zagra Thanos Mitsalas, jeden z największych gitarowych wirtuozów. Nieskazitelna technika i wyjątkowe interpretacje zaskarbiają mu sympatię krytyków i publiczności na całym świecie. Po przerwie na scenie przy ul. Jana Pawła II 5a wystąpi kolejny magik nylonowych strun – Zoran Dukić. Chorwat część utworów zagra solo, a w niektórych będzie mu towarzyszyć angielska gitarzystka Helen Sanderson.

XX Gliwicki Festiwal Gitarowy co roku przyciąga do naszego miasta miłośników muzyki gitarowej w najlepszym wydaniu. W tej edycji czeka nas jeszcze fantastyczny koncert orkiestry AUKSO, która 18 listopada wykona między innymi „Concerto de Gliwice” Gerarda Drozda, oraz gitarowo-obojowy duet Gabriela Bianco i Michaeli Hrabánkovej.

Na imprezę zapraszają Miasto Gliwice oraz Gerard Drozd, kompozytor, gitarzysta i pomysłodawca imprezy. Bilety można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) oraz przed koncertem.

(mm)

Uwaga! To tylko ćwiczenia

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP przeprowadzi wkrótce krajowe ćwiczenia RENEGADE – SAREX 18/II. Manewry będą wiązały się z testem sprawności syren alarmowych.

Ćwiczenia potrwają od 14 do 15 listopada z możliwością przedłużenia o jeden dzień. Dźwięk syren usłyszymy tylko w przypadku, gdy Gliwice znajdą się na trasie przelotu statku powietrznego o statusie RENEGADE, stwarzającego potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

W przypadku uruchomienia testu emitowany będzie dźwięk modulowany, trwający trzy minuty i oznaczający ogłoszenie alarmu oraz dźwięk ciągły, trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.

Był zapał, zabrakło skuteczności

piast_torun

W 6. kolejce Futsal Ekstraklasy Piasta Gliwice przegrał u siebie z FC Toruń 0:3. Niebiesko-Czerwoni stworzyli sobie kilka dogodnych okazji żeby trafić, ale zabrakło skuteczności pod bramką przeciwnika.

Spotkanie w Arenie Gliwice rozpoczęło się bardzo obiecująco. Zawodnicy Piasta od pierwszej minuty zdominowali przeciwnika i stawiali na boisku swoje warunki. Niestety, skuteczna obrona gości z Torunia nie pozwoliła na zakończenie obiecujących sytuacji golem.

Pierwszy i w zasadzie jedyny, ale bardzo kosztowny błąd podopieczni Klaudiusza Hirscha popełnili w 12. minucie. Po strzale Rymanowskiego toruńczycy wyszli na prowadzenie. Na 5 minut przed zakończeniem pierwszej połowy gliwiczanie mieli okazję do wyrównania. Jose Gutierrez wykonywał przedłużony rzut karny, lecz przestrzelił.

Na początku drugiej odsłony Piast przycisnął torunian i utrzymywał się na połowie gości. Niestety żadnej z akcji nie udało się gliwickim futsalistom zamienić na wyrównującą bramkę. W odpowiedzi goście strzelili drugiego gola. W końcówce gliwiczanie zdecydowali się na grę z lotnym bramkarzem, ale nie zmieniło to wyniku na korzyść gospodarzy. Na 90 sekund przed końcem meczu zawodnik FC Toruń z dystansu posłał piłkę do pustej bramki Piasta i zdobył 3 bramkę dla swojej drużyny.

Futsalowy zespół Piast Gliwice w tym sezonie nie zdobył jeszcze punktu i zamyka ligową tabelę. (kr)

Spektakl prosto ze Lwowa

13 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach zostanie zaprezentowany monodram „Z domu niewoli”. Spektakl na motywach biografii zesłanej do łagru pisarki Beaty Obertyńskiej wystawi Polski Teatr Ludowy ze Lwowa.

W scenicznej adaptacji więziennej tułaczki lwowskiej poetki i powieściopisarki wystąpi Elżbieta Lewak. Młoda aktorka pochodzi ze Lwowa i ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Przekonująco wcieli się w rolę Beaty Obertyńskiej, związanej z grupą poetycką Skamander, aktorki lwowskich scen teatralnych.

Życie Obertyńskiej obfitowało w wiele dramatycznych wydarzeń. Podczas sowieckiej okupacji Lwowa została aresztowana, następnie więziona w Kijowie, Odessie, Charkowie, Starobielsku, wreszcie zesłana do łagru w Workucie. Po układzie Sikorski–Majski wstąpiła do Armii Andersa, z którą przeszła z Iranu do Włoch. Po wojnie zamieszkała w Londynie, oddając się pisarstwu, za które otrzymała wiele nagród literackich, między innymi nagrodę londyńskiego „Przeglądu Powszechnego” i nagrodę Fundacji Lanckorońskich.

Reżyserem spektaklu „Z domu niewoli” jest Zbigniew Chrzanowski. Przedstawienie rozpocznie się 13 listopada o godz. 17.00 na małej scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). Bilety w cenie 15 zł są dostępne w kasach i na stronie internetowej teatr.gliwice.pl.