Nie bądźmy obojętni...

Uaktualniono: 14.04.2016 / Sekcja: / drukuj / pdf

Fot: Straż Miejska w Gliwicach

14 kwietnia obchodzimy dzień tych, których często staramy się nie dostrzegać – Dzień Ludzi Bezdomnych. Według różnych szacunków w Polsce żyje od kilkudziesięciu tysięcy, do pół miliona takich osób.

Problem ten dotyka ludzi w różnym wieku i ma różne przyczyny: rozpad rodziny, konflikt z prawem, uzależnienie, bezrobocie lub nieszczęśliwy splot kilku życiowych okoliczności. Równie dotkliwe, jak brak dachu nad głową, jest poczucie braku akceptacji i wyrzucenia poza nawias społeczeństwa. Bezdomni to najczęściej osoby samotne i zagubione, które potrzebują wsparcia. Dlatego celem, przypadającego na 14 kwietnia, Dnia Ludzi Bezdomnych jest zwrócenie uwagi na problemy tej grupy. To również okazja, by uświadomić sobie, że bezdomni są częścią naszego społeczeństwa, a problem, z którym się zmagają, może dotknąć każdego.

Osoby bezdomne przebywające w Gliwicach mogą otrzymać pomoc, informacje i wsparcie w Zespole ds. Bezdomności w Dziale Pomocy Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej (tel. 32/337-11-81, 32/335-96-74, e-mail: ops@ops.gliwice.eu) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.30. Tam również w sprawie osób bezdomnych dzwonić mogą mieszkańcy. Informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych lub konieczności udzielenia im pomocy  gliwiczanie mogą przekazywać przez całą dobę funkcjonariuszom Straży Miejskiej (tel. 32/231-69-55 oraz 986).

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking