Sztuka na ulicy

Dodano: 24.06.2010 / Sekcja:

Z początkiem lipca w mieście wystartuje IV Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY. W programie – podobnie jak w ubiegłych latach – znajdą się projekcje filmowe, koncerty, występy żonglerów i bębniarzy, widowiska teatralne oraz inne atrakcje.

Przewidziano też niespodzianki... Organizatorem wakacyjnej imprezy jest gliwicki samorząd. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.ulicznicy.pl.

Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY to od trzech lat największa otwarta letnia impreza kulturalna w Gliwicach. Łączy w sobie ponad 40 zdarzeń: koncertów, spektakli, happeningów i projekcji filmowych, organizowanych w lipcu oraz sierpniu. Co znalazło się w festiwalowym rozkładzie jazdy? – Wtorkowe spotkania z fotografią, czwartkowe projekcje kina ulicznego na Rynku, weekendowe koncerty – od jazzu, przez etno, folk, klasykę, aż do hip-hopu i muzyki elektronicznej; popisy breakdancerów, żonglerów i artystów fireshow oraz widowiska teatrów ulicznych. Pod gołym niebem, w samym środku miasta, bez biletów – na godzinę, na dwa kwadranse – to okazja do chwili zapomnienia, spontanicznej zabawy z artystami, zarówno znanymi, jak i tymi, na których przy innej okazji ciężko byłoby trafić – zapowiada pomysłodawca i dyrektor festiwalu, Piotr Chlipalski.

W repertuarze ULICZNIKÓW nie zabraknie otwartych warsztatów żonglerskich i fireshow, prowadzonych przez zaproszone gwiazdy światowej żonglerki oraz zainaugurowanych przed rokiem wraz z magazynem PokochajFotografie.pl Ulicznych Bitew i warsztatów fotograficznych.
Kto latem zawita do Gliwic? Florent Lestage, Enerjazzer, Evolution Dejavu, Torka, Transkapela, Emam & Friends, Teatr Nikoli, Roberto DELIRA & Kompany, Klezmaholics, Gliwice Brass Quintet, Lesní Zvěř, Kuba Sienkiewicz, Teatr Woskresinnia, Teatr Gry i Ludzie, Słoma & Przedwietrze, Decalages – to niektórzy z zaproszonych gości. Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Do zobaczenia na gliwickiej Starówce! (bom)

Najbliższe imprezy:

  • 2 lipca, Stara Fabryka Drutu – warsztaty fotografii kreatywnej
  • 3 lipca, Park Chopina, od godz. 10.00 – Juggling Day: otwarte warsztaty żonglerskie połączone z fotograficznymi. Prowadzenie: Florent Lestage (Kanada)
  • 3 lipca, Rynek, godz. 20.00 – Florent Lestage – pokaz żonglerki
  • 4 lipca, Park Chopina, od godz. 10.00 – Jumpin’ Day: konkursy skakania na czym popadnie – od skakanek, przez trójskok i ewolucje na poweriser, minitrial dla monocyklistów, aż po slack-line i trampolinę
  • 4 lipca, Rynek, godz. 18.00 – pokazy Freestyle Juggling z udziałem wszystkich uczestników

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking