Pięć weekendów z Ulicznikami

Uaktualniono: 03.07.2017 / Sekcja: / pdf

Kuglarze, cyrkowcy, lalkarze i komedianci – festiwal Ulicznicy co roku przyciąga najoryginalniejszych artystów z Polski i zagranicy. 11. edycja popularnej imprezy rozpocznie się 1 lipca. Miasto będzie żyło w rytmie ulicy!


fot. UM Gliwice

W każdy weekend aż do 30 lipca w Gliwicach zaplanowano spektakle teatralne, happeningi i warsztaty. Wiele atrakcji będzie skierowanych do najmłodszych, między innymi warsztaty cyrkowo-kuglarskie z Hapijamą (1 i 22 lipca między godz. 10.00 a 16.00 w parku Chopina) – maluchy będą skakać, fikać i turlać się pod okiem zwinnych akrobatów. Będzie też „Punch&Judy” w konwencji dell arte (1 lipca), lalkowa adaptacja popularnego „Kota w butach” (8 lipca), zaskakująca interpretacja „Czerwonego Kapturka” w wykonaniu Teatru Falkoshow (15 lipca), „Wielka Piracka Przygoda” z dreszczykiem (22 lipca) i przedstawienie Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi, w którym wskrzeszony zostanie baśniowy świat ludowych podań i tradycyjnych instrumentów muzycznych (29 lipca). Wszystkie spektakle dla dzieci będą wystawiane o godz. 16.00 w parku Chopina.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w tegorocznym programie Uliczników? 1 lipca Teatr Klinika Lalek pokaże „Cyrk bez przemocy”, czyli ekologiczne widowisko lalkowe. Na tej arenie nie ucierpi żadne zwierzę, bo obok aktorów wystąpią... marionetki wielkości naturalnych zwierząt. To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw na świecie! Przedstawienie będzie można zobaczyć o godz. 18.00 na Rynku. Podczas kolejnych ulicznych weekendów publiczność rozbawią i zadziwią artyści między innymi z Włoch i Holandii. Kilka specjalnych wydarzeń zaplanowano także w ramach Objazdowego Domu Kultury na Scenie Forum (CH Forum, ul. Lipowa 1). W finałowy weekend festiwalu, 29‒30 lipca, na Rynku wystąpią niesamowici żonglerzy z Hiszpanii (godz. 18.00) i Wędrujące Lalki Pana Pezo z Rosji (godz. 20.30).

Szczegółowy program Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy Ulicznicy jest dostępny na stronie internetowej www.ulicznicy.pl. Organizatorem imprezy jest Miasto Gliwice. Realizatorem wydarzenia jest Mañana Production House.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking