Zwycięstwo na 75-lecie!

Dodano: 13.10.2020 / Sekcja: / pdf
zawodniczki SPR Sośnica Gliwice Zawodniczki SPR Sośnica Gliwice. Fot. materiały SPR Sośnica Gliwice

Historia klubu sportowego w Sośnicy ma 75 lat. Klub z tradycjami, bogatą sportową przeszłością, zasłużony dla polskiej piłki ręcznej tworzyły znakomite zawodniczki i wybitni trenerzy. Od ponad 7 dekad z zapałem sięgają po kolejne zwycięstwa. W ostatnim meczu, który odbył się w sobotę 10 października – drużyna SPR Sośnica Gliwice pokonała 25:24 szczypiornistki UKS Dziewiątka Legnica. Kibicował im prezydent Gliwic Adam Neumann.

Historia klubu sportowego z Sośnicy rozpoczęła się w kwietniu 1945 r. Zawiązała się wówczas pierwsza piłkarska drużyna, wówczas piłki nożnej. Po kilku latach powstała drużyna piłki ręcznej Orzeł Sośnica. Zawodniczki pod czujnym okiem trenerów szybko wzięły się do intensywnych treningów i zyskiwały rozgłos. Po kolejnych sukcesach nazwę zmieniono na Górnik Sośnica, a następnie na Sośnica Gliwice, co zwiększyło rozpoznawalność klubu, ale też dodało sportowego znaczenia dzielnicy i miastu. Przez wiele lat klub działał w oparciu o klasy sportowe tworzone w sośnickich szkołach. W maju 2014 r. ówczesny prezes Krzysztof Zieliński założył Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice, które do dziś kultywuje tradycje klubu z Sośnicy.

– Utworzono je jako Uczniowski Klub Sportowy, który rozwija i popularyzuje piłkę ręczną kobiet w naszym mieście oraz rozwój kultury fizycznej i sportu. Kontynuujemy tradycje GZKS Sośnica oraz KS Sośnica, który posiada bogaty dorobek i ma na swoim koncie szereg sukcesów. Zrzeszamy ponad dwieście zawodniczek w różnych kategoriach wiekowych, od grupy dziewcząt po seniorki, które występują w  I lidze kobiet Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Pozostałe drużyny biorą udział w rozgrywkach organizowanych przez Śląski Związek Piłki Ręcznej. Nasze wychowanki i kadra trenerska niejednokrotnie powoływane były do kadry narodowej we wszystkich kategoriach wiekowych – mówi Mieszko Adamkiewicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Sośnica Gliwice.

Mistrzyni sportu i mistrz kraju
Pierwsze sukcesy klubu pojawiły się w latach 60. Z roczników 1947-49 powstała bardzo mocna ekipa, która cztery razy z rzędu zdobywała Mistrzostwo Polski Juniorek. Pierwszą damą gliwickiej piłki ręcznej była wówczas Jadwiga Kostka-Rosa, która w 1962 r. zdobyła tytuł Mistrzyni Sportu. W orbicie pierwszej drużyny zaczęto tworzyć grupy młodzieżowe. W 1964 r. juniorki trenowane przez Edwarda Rosę, jednego z najbardziej zasłużonych trenerów Sośnicy i twórcę kobiecej piłki ręcznej w Sośnicy, zdobyły pierwszy w historii tytuł Mistrza Kraju. Drużynę tworzyły wówczas ambitne i pełne zapału szczypiornistki, m.in.: Danuta Hrynowiecka, Jadwiga i Krystyna Miernik, Maria Franik, Irena Gołecka, Teresa Rolnik, Irena Podolska, Dorota Smolka, Maria Cieśla oraz Zdzisława Lubańska, które szlifowały formę na otwartym, trawiastym boisku, tuż obok dzisiejszego stadionu w Sośnicy. Mogły trenować dzięki sponsorowi – miejscowej kopalni, w której były zatrudnione na etatach.

Lata 1965, 66 i 72 to kolejne sukcesy pierwszej drużyny Sośnicy, która mocnym uderzeniem zdobywała tytuły Mistrza Polski, a w latach 1966, 70 i 79 Puchar Polski.

Te sukcesy otworzyły piłkarkom drogę do rozgrywek o Puchar Europy. Sięgały po niego m.in. w 1964 r. w Czechosłowacji, w 1966 i 1999 r. w Rumunii, w 1972 r. w Danii, w 1994 r. w Belgii i RFN, a w 2002 r. w Holandii i Jugosławii. Sukcesy odnosiły również juniorki, które czterokrotnie zdobywały tytuł Mistrzyń Polski istotnie zasilając kadrę krajową.

W swojej historii zespół z Gliwic stawał na podium Mistrzostw Polski aż dwanaście razy, w tym trzy razy ze złotym krążkiem.

W 2016 r. drużyna seniorek SPR Sośnica Gliwice – po dwóch latach w II lidze – z sukcesem awansowała do rozgrywek ogólnopolskiej I ligi. Tam występuje do dziś. W sezonie 2018/2019 otarła się o awans do Superligi ze stratą 3 punktów do lidera. W ubiegłym sezonie gliwiczanki wróciły z trzema medalami z Mistrzostw Śląska: złoto przywiozły juniorki młodsze z rocznika 2004 i juniorki z roczników 2001-2002, srebro – juniorki młodsze z rocznika 2003.

Jest mecz – jest moc!

Drużyna miała wielu znakomitych trenerów. Obecnie szczypiornistki z Sośnicy szlifują formę pod okiem: Michała Boczka, Jakuba Banasika, Katarzyny Łakomskiej i Krzysztofa Wieczorka. W klubie jest obecnie dziesięć drużyn. W I Lidze grają: Monika Ciesiółka, Agnieszka Drażyk, Karolina Golec, Martyna Hajda, Jagoda Kaczor, Weronika Klich, Paulina Kostrzewska, Aleksandra Markiewicz, Adrianna Mazurczyk, Aleksandra Olejarczyk, Oliwia Piernikarczyk, Karolina Pytlos, Magdalena Reichel, Hanna Smodis, Sylwia Szołtysek, Paulina Walus, Ewelina Wojciechowska i Patrycja Wróbel.

 

Świetną formę pokazały gliwiczanki podczas ostatniego meczu ze szczypiornistkami UKS Dziewiątka Legnica. Pierwszoligowe zwycięstwo uzyskały wynikiem 25:24.

– Piłkarki ręczne z Sośnicy bardzo dobrze sobie radzą. Liczymy na ich zaangażowanie w bieżącym sezonie, że nawiążą do bogatej tradycji klubu – ich poprzedniczki zdobyły tytuł Mistrza Polski. Miasto aktywnie wspiera tę dyscyplinę, staramy się tworzyć jak najlepsze warunki do szkolenia młodzieży. Juniorki z Sośnicy odwdzięczają się nam wspaniałymi wynikami, regularnie zdobywając mistrzostwo Śląska. Liczymy również na seniorki, na to, że w tym sezonie będą w czołówce, że systematyczna praca przy regularnym wsparciu miasta pozwoli im w najbliższych sezonach awansować do ekstraklasy i zapewni miastu jeszcze większą promocję  – mówił po meczu prezydent Gliwic Adam Neumann.

Wsparcie dla szczypiornistek

W Gliwicach działają trzy szkoły, w których kształcą się przyszłe mistrzynie piłki ręcznej. W XI Liceum Ogólnokształcącym Sportowym w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Chorzowskiej działają cztery klasy Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej juniorek i juniorek młodszych. Obecnie kształcą się w nich 64 szczypiornistki, które tygodniowo poświęcają 13 godzin na zajęcia piłki ręcznej, 3 godziny na lekcje wychowania fizycznego i 6 godzin na zajęcia z Ośrodkiem Piłki Ręcznej, podczas których m.in. omawiana jest strategia rozgrywek. Młodsze zawodniczki mogą rozpocząć karierę w klasach sportowych SP nr 14 przy ul. Jedności lub SP z oddziałami integracyjnymi nr 21 przy ul. Reymonta w Sośnicy.

Miasto od lat wspiera gliwickich sportowców, w tym również szczypiornistki. Na utrzymanie oddziałów sportowych każdego roku są wydawane spore środki z miejskiego budżetu. Tylko na działalność klas szczypiornistek w XI LO przeznaczono w tym roku około 1 mln zł, a na działalność SPR Sośnica Gliwice 385 tys. zł. (mf)

 

 

 

 

 

 

 

materiały archiwalne
Fot. materiały archiwalne SPR Sośnica Gliwice
Zawodniczki,. Materiały archiwalne SPR Sośnica Gliwice
Fot. materiały archiwalne SPR Sośnica Gliwice
materiały archiwalne Fot. materiały archiwalne SPR Sośnica Gliwice
Zawodniczki,. Materiały archiwalne SPR Sośnica Gliwice Fot. materiały archiwalne SPR Sośnica Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking