Zaczaruj dzieciom świat

Uaktualniono: 22.02.2011 / Sekcja: / pdf

Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych przygotowało ciekawą propozycję – można zostać „przyszywaną” babcią i realizować się w tej roli, wychodząc z dziećmi na spacer, czytając im bajki, organizując zabawy.

Dzieci potrzebują bowiem babci – ona potrafi kochać bezwarunkowo, słuchać cierpliwie i odpowiadać na tysiące pytań. Babcie potrzebują dzieci, bo one często nadają sens ich życiu. Życie czasami pisze jednak swój scenariusz, w którym wnuki mieszkają daleko albo w ogóle ich nie ma.
Dla pań, które znalazły się w takiej sytuacji adresowana jest propozycja Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych. – Dobre przykłady podobnych przedsięwzięć można znaleźć zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Centrum Wolontariatu działające jako filia GCOP odwołuje się do tych doświadczeń. Wynika z nich, że dojrzałe panie chcą być aktywne, dzielić się swoim czasem i energią. W Hamburgu funkcjonują przykładowo tzw. pogotowia babcine, które wspierają rodziców w sytuacjach awaryjnych – opiekują się dziećmi podczas choroby lub nagłego wezwania do pracy. Są też „baśniowe” babcie, które odwiedzają przedszkola i czytają bajki. W Łodzi działają natomiast „latające babcie” – piszą wiersze i opowiadania, przygotowują teatrzyki, własnoręcznie wykonują stroje i dekoracje, a następnie realizują przedstawienia – opowiada Joanna Bajor z Centrum Wolontariatu.
W zależności od możliwości i chęci, panie z Gliwic mogą poświęcić dowolną ilość czasu na wybraną aktywność. Godzinka czy dwie raz w tygodniu w zupełności wystarczą. – Ważna jest przede wszystkim chęć i gotowość do bycia babcią. Jeżeli któraś z pań odnajduje ją u siebie, a ponadto ma trochę wolnego czasu – zapraszamy na spotkanie informacyjne. Nie trzeba się od razu deklarować, można przyjść, porozmawiać, wymienić się pomysłami, zastanowić nad formą ewentualnego zaangażowania – zachęca Lila Haduch, kierownik filii GCOP.
Spotkanie odbędzie się 28 lutego w Centrum Wolontariatu przy GCOP (ul. Zwycięstwa 1, I piętro). Początek – godz. 12.00. Zainteresowane panie mogą zgłaszać chęć uczestnictwa pod numerem telefonu 32/775-01-78 lub po prostu przybyć na spotkanie. (al)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking