Aktualności | Wybrano patrona drugiej „Ławeczki znanych gliwiczan”

Wybrano patrona drugiej „Ławeczki znanych gliwiczan”

fot. M. Buksa

Wybrano patrona drugiej „Ławeczki znanych gliwiczan”

Opublikowane: 29.09.2022 / Sekcja: Miasto 

Pułkownik Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz” będzie patronem drugiej „Ławeczki znanych gliwiczan” przy alei Przyjaźni. Tak zdecydowali internauci w głosowaniu na portalu „Nowin Gliwickich”.

W pierwszej edycji plebiscytu gliwiczanie podjęli decyzję, że „Ławeczka” upamiętni architekta Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego. Wkrótce obok pojawi się nowa ławka upamiętniającą pułkownika Aleksandra Tarnawskiego ps. „Upłaz”. Na ostatniego z cichociemnych, który odszedł na wieczną wartę w 2022 roku, w plebiscycie oddano 5931 głosów.

Aleksander Tarnawski był inżynierem chemikiem, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych, oficerem Armii Krajowej. Należał do komandosów polskiego podziemia, wykonywał trudne misje konspiracyjne i szkolił żołnierzy AK. W naszym mieście zamieszkał po wojnie. Zawodowo związał się z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach. We wrześniu 2014 roku, po 70 latach od zrzutu do Polski, Aleksander Tarnawski ponownie skoczył ze spadochronem.

W Akcję „Nowin Gliwickich” i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej włącza się także Miasto Gliwice.