Wiosna na sportowo

Dodano: 06.05.2014 / Sekcja: / pdf

fot. A. Witwicki

Ciepłe, wiosenne dni to dobry czas na zadbanie o kondycję fizyczną. W Gimnazjum nr 10 w Gliwicach kilka dni temu uroczyście zaprezentowano kompleks nowych boisk sportowych.

Budowa boisk przy Gimnazjum nr 10 przy ul. Lipowej zakończyła się w listopadzie ubiegłego roku, ale na oficjalną prezentację wybrano wiosnę, czyli inaugurację sportowego sezonu. Powstało wielofunkcyjne boisko o syntetycznej nawierzchni, czterotorowa bieżnia prosta do biegów na dystansie 60 metrów, rzutnia do pchnięcia kulą i skocznia w dal. Boisko asfaltowe do piłki ręcznej zyskało nawierzchnię poliuretanową, zmodernizowano także trawiaste boisko do siatkówki i ogrodzenie terenu szkoły. Zadbano o nowe chodniki, drogi komunikacji wewnętrznej z parkingiem, plac rekreacyjny, elementy małej architektury, rośliny i oświetlenie. Roboty te poprzedzono przebudową podziemnego systemu własnej kanalizacji sanitarnej i deszczowej, położonej w granicach działki należącej do szkoły. – Powstanie tego kompleksu zdecydowanie poprawiło warunki uprawiania sportu w naszej szkole. Bardzo zadowoleni są uczniowie i nauczyciele, którzy przez wiele lat czekali na taki obiekt. Chcemy, żeby te boiska jak najlepiej służyły nie tylko naszym uczniom, ale mieszkańcom całej dzielnicy. I bardzo się cieszę, że tak się właśnie dzieje. Czy to jest dzień powszedni, czy sobota, niedziela lub święta, wciąż ktoś tu ćwiczy. To potwierdza, że takie obiekty są naprawdę potrzebne – podkreślała 29 kwietnia Aleksandra Szyszka, dyrektor Gimnazjum nr 10.
Podobne obiekty jak przy „dziesiątce” powstają przy wielu gliwickich szkołach
– Od wielu lat dbamy o gliwickie placówki oświatowe. Systematycznie remontujemy budynki szkolne, ale stopniowo modernizujemy też przyszkolne obiekty sportowe i budujemy nowe. W różnych dzielnicach powstają i nowoczesne hale, i takie wspaniałe boiska, jak to na Zatorzu przy Gimnazjum nr 10. Na te zadania wydajemy sporo pieniędzy z budżetu miejskiego, ale to są pieniądze bez wątpienia dobrze zainwestowane – mówił w trakcie uroczystości Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.
Ubiegłoroczna inwestycja w „dziesiątce” kosztowała 1,6 mln zł. W ubiegłym roku nowe boiska wielofunkcyjne powstały także przy sześciu innych placówkach edukacyjnych: Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Jedności, Szkole Podstawowej nr 41 przy ul. Kormoranów, Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Dolnej Wsi, Zespole Szkól Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Gierymskiego, Zespole Szkół Samochodowych przy ul. Kilińskiego oraz Zespole Szkół Łączności przy ul. Warszawskiej. Łącznie na ten cel wydano 8,7 mln zł, ale nie cała kwota została wyasygnowana z kasy miejskiej. Miasto pozyskało 2,7 mln zł dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki – z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Działania będą kontynuowane. Na 2014 rok zaplanowano modernizację boisk przy czterech szkołach podstawowych: SP nr 3 przy ul. Daszyńskiego, SP nr 7 przy ul. Tarnogórskiej, SP nr 11 przy ul. Pocztowej oraz SP nr 32 przy ul. Wrzosowej. Ma też powstać arena lekkoatletyczna w Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych przy ul. Syriusza. Dodatkowo przy ul. Kujawskiej – w pobliżu Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” –miasto buduje małe boisko do gry w piłkę nożną z nawierzchnią ze sztucznej trawy. Ogrodzony i oświetlony obiekt będzie służyć do gry np. zespołom 5-osobowym. Zarządzać nim ma Politechnika Śląska, ale boisko będzie udostępniane nie tylko studentom, lecz także zainteresowanym gliwiczanom. Uczelnia planuje zbudować w przyszłości w sąsiedztwie wielofunkcyjne boisko do gry w koszykówkę, siatkówkę i piłkę ręczną. Natomiast w piłkę nożną będzie można pograć już latem. Realizacja inwestycji powinna zakończyć się przed 31 lipca.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking