Tężnia na wiosnę

Uaktualniono: 31.07.2019 / Sekcja: / pdf
Tężnia w Ciechocinku Jak działa tężnia? Solanka kroplami przesącza się po ścianach tężni. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje tworząc bogaty w jod mikroklimat. Największa w Europie drewniana konstrukcja do odparowywania wody z solanki znajduje się w Ciechocinku. Wkrótce z podobnego, choć mniejszego leczniczego inhalatorium, będą mogli korzystać również gliwiczanie. Fot. Wikipedia (CCO)

Wiele wskazuje na to, że już wiosną przyszłego roku gliwiczanie będą korzystać z tężni solankowej, która powstanie na terenie lasu komunalnego przy ul. Chorzowskiej. Umowa na wykonanie projektu została już podpisana.

Projekt tężni solankowej wykona katowicka firma MODULOR Architekci Mariusz Mrozek. Ma być gotowy we wrześniu. Wówczas ogłoszony zostanie przetarg na budowę tężni. Jeśli zostanie rozstrzygnięty pomyślnie, z inhalacji skorzystamy już wiosną 2020 r.

Korzystanie z tężni solankowej ma dobry wpływ na zdrowie, a przebywanie w jej pobliżu jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo.

Wytwarzany w pobliżu aktywnej tężni mikroklimat pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia też system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, pomaga wypocząć i zregenerować siły. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking