Aktualności | „Tęcza” na Bałtyku

„Tęcza” na Bałtyku

Fot. materiały organizatora

„Tęcza” na Bałtyku

Opublikowane: 11.06.2024 / Sekcja: Miasto 

Ekipa żeglarzy z gliwickiej „Tęczy” jest już na Bałtyku. Załoga zaokrętowała w Marinie Cesarskiej w Gdańsku i przy wietrze niemal 5 stopni Beauforta. Podczas tygodniowego rejsu po Bałtyku będą testować swoje umiejętności, walczyć z żywiołem, wystawiać na próbę swoje charaktery i udowadniać, że osoby z niepełnosprawnościami mogą osiągnąć to, co osoby w pełni sprawne. Ahoj, przygodo!

Gliwickie wilki morskie wraz ze Śląskim Yacht Clubem ruszyły na Bałtyk 8 czerwca. W Gdańsku wyczarterowali dwa jachty, którymi dopłynęli już do Gdyni i Pucka. Zanim wyruszyli na morze, żeglarze z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” umiejętności żeglarskie zdobywali na Odrze i Mazurach, jednak Bałtyk to zdecydowanie największe wyzwanie.

Bałtyk to większe jachty, większy wiatr, większa fala. Załoga wyszła w morze przy wietrze niemal 5 stopni w skali Beauforta. Po podzieleniu na wachty i przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa nasi żeglarze szybko weszli w rytm morskiego żeglarstwa. Przez pierwsze godziny rejsu ćwiczyli znane już manewry, które jednak są nieco inne w warunkach morskich, niż na wodach śródlądowych. Po kilku godzinach intensywnej żeglugi ekipa dopłynęła do Mariny Yacht Park w Gdyni. Była chwila na prysznic, odpoczynek i pyszne pierogi. Załoga jest bardzo dzielna i pełna zapału. Widać, że sporo dały im doświadczenia na Odrze i Mazurach. Cieszę się, że mogę się przyglądać, jak podróżują, przeżywają niesamowite przygody, spełniają marzenia i udowadniają, jak są silni, wyjątkowi i jak wiele warci – relacjonuje Dorota Soilam, prezes Fundacji „Różyczka”, pod którego skrzydłami działa „Tęcza”.

Bałtyk na deser

Przypominamy, że podopieczni Fundacji Różyczka i WTZ „Tęcza”, które fantastycznie opiekują się osobami z niepełnosprawnościami umysłowymi i skutecznie uczą codziennego funkcjonowania, znani są z tego, że sięgają po więcej, pokonują bariery i dokonują rzeczy niezwykłych. By uczcić 30-lecie działalności Fundacji Różyczka, zdobyli Koronę Gór Polski, dopłynęli Odrą do Szczecina i przepłynęli wielkie mazurskie jeziora. Rejs po Bałtyku ze Śląskim Yacht Clubem przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach to kolejne wyzwanie, którego się podjęli. Podczas rejsu wsparciem jest dwóch terapeutów oraz dwóch kapitanów Śląskiego Yacht Clubu i załoga.  
Bałtyk zdobywa sześciu załogantów „Tęczy”: dwie Anie, Justyna, Radek, Henio i Paweł.  Na swojej portowej mapie mają zaznaczoną Gdynię, Puck, Jastarnię i Hel. Rejs zakończą 15 czerwca w Gdańsku. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydent Miasta Gliwice Katarzyny Kuczyńskiej-Budki. 
Trzymamy za Was kciuki! (mf)

 

 

 

 

żeglarze na jachcie jacht na wodzie troje ludzi na jachcie żeglarze na kei ekipa żeglarska na łodzi żeglarze na łódce