Aktualności | Szermierze Piasta wygrywają Igrzyska Dzieci

Szermierze Piasta wygrywają Igrzyska Dzieci

Opublikowane: 04.06.2024 / Sekcja: Miasto  Sport

Aleksandra Kowalska i Tytus Kurowski zwyciężyli w kategorii dzieci podczas X „Igrzysk Dzieci” organizowanych przez sekcję szermierczą GKS Piast. W Gliwicach rywalizowało łącznie 280 młodych szpadzistów i szpadzistek. Reprezentacja Piasta zakończyła turniej z 2 złotymi i 2 brązowymi medalami. Brawo!

W rozegranym w miniony weekend turnieju, dedykowanym młodym adeptom szermierki, walczyli zawodnicy w wieku od 8 do 16 lat, podzieleni na cztery kategorie wiekowe. W każdej z nich znaleźli się reprezentanci i reprezentantki gliwickich klubów, z których wielu stanęło na podium.

Wśród dziewcząt jedną z faworytek w kategorii dzieci była Aleksandra Kowalska – aktualnie najlepsza zawodniczka w Polsce do lat 12. Szpadzistka Piasta nie zawiodła. W całym turnieju nie przegrała ani jednej walki i po raz czwarty w sezonie zwyciężyła w tak prestiżowych zawodach. W 1/16 finału wygrała z zawodniczką UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie – Darią Klają 10:3. O wejście do strefy medalowej pewnie pokonała Natalię Bobusię 10:6. W półfinale doszło do derbowego pojedynku, bo Kowalska trafiła na zawodniczkę Muszkietera Gliwice – Hannę Lenart, z którą zwyciężyła 5:4. W finale gliwiczanka pokonała Milenę Bednarską z klubu Górnik Radlin 10:3. W tej samej kategorii wiekowej 3. i 6. miejsce zajęły odpowiednio Hanna Lenart i Hanna Pakosz z Muszkietera Gliwice.

W kategorii do lat 17 liczono na dobry występ Marii Szczurowskiej i Kamili Gusty. Obie szpadzistki Piasta ostatecznie stanęły na 3. stopniu podium. Szczurowska w półfinale musiała uznać wyższość Klary Sokalskiej (9:15), a Gusta przegrała z Marią Ciszczoń (12:15). Obie zwyciężczynie reprezentowały klub KSZ Warszawianka. W tej kategorii wiekowej z dobrej strony pokazała się również Kinga Smolarczyk. Szpadzistka Piasta zakończyła turniej na wysokim, 7. miejscu.

Najliczniej obsadzona została kategoria młodziczek, której faworytką była Hanna Szczurowska – najlepsza zawodniczka w tej kategorii wiekowej w Polsce. Ostatecznie gliwiczanka nie weszła do strefy medalowej i została sklasyfikowana na 5. lokacie. Miejsca 7. i 8. zajęły odpowiednio szpadzistki Muszkietera Gliwice – Hanna Ochman i Katarzyna Kuczera.

Z kolei w kategorii zuchy w finałowej ósemce znalazła się tylko jedna gliwiczanka – Maja Uchman z klubu UKS Kosynier Gliwice, która zajęła 6. miejsce.

Spośród chłopców najlepszy okazał się Tytus Kurowski – aktualnie najlepszy szermierz w Polsce walczący w kategorii dzieci, który w tym sezonie zwyciężył już w pięciu punktowanych turniejach, w tym w trzech organizowanych w Gliwicach. Tym razem jednak jego droga do finału nie była łatwa. W ćwierćfinale Kurowski nieznacznie pokonał Bartosza Smolarczyka z klubu Kosynier Gliwice 10:6. W półfinale jeszcze wyżej poprzeczkę zawiesił Hugon Kobylański z AZS AWF Wrocław, który przegrał z gliwiczaninem jedynie dwoma trafieniami 8:10. Emocje sięgnęły zenitu w finale, w którym gliwiczanin zwyciężył zaledwie jednym trafieniem, jednak udowodnił, że w tym sezonie nie ma na niego mocnych. W tej samej kategorii dobrze zaprezentował się też Wiktor Pakosz. Szermierz Muszkietera Gliwice zakończył turniej na 3. miejscu.

W pozostałych męskich kategoriach wiekowych gliwiczanie już tak dobrze nie walczyli. Jednak biorąc pod uwagę ogólną liczbę zdobytych medali i miejsce w finałowej ósemce, gliwickie kluby zaprezentowały się z bardzo dobrej strony, a najlepszy po raz kolejny okazał się Piast. (ml/piast.gliwice.pl)

Tytus Kurowski gryzący złoty medal Szpadzistka Piasta na podium Szpadzistki Piasta na podium Szpadziści Piasta na podium