Aktualności | Rusza sezon kąpielowy

 Rusza sezon kąpielowy

Rusza sezon kąpielowy

Opublikowane: 09.06.2022 / Sekcja: Miasto 

Lato zbliża się wielkimi krokami, zatem czas zainaugurować sezon kąpielowy. W Ośrodku Wypoczynkowym Czechowice rozpocznie się on 11 czerwca. Trwają ostatnie przygotowania do bezpiecznego przyjęcia gości. Natomiast na pierwszą wakacyjną sobotę, 25 czerwca, przewidywane jest otwarcie kąpieliska Leśnego.

Każdego roku z atrakcji ośrodka nad jeziorem w dzielnicy Czechowice korzysta mnóstwo osób z Gliwic i okolicznych miast. Ogromna przestrzeń do wypoczynku obfituje w zieleń. Do dyspozycji jest kąpielisko sezonowe z szeroką plażą, miejsca do uprawiania sportu, m.in. boiska do gry w siatkówkę plażową i piłkę nożną. Jest też strefa do grillowania, wypożyczalnia sprzętu wodnego, domki letniskowe, pole namiotowe, plac zabaw, rampa dla rolkarzy, punkty gastronomiczne i park linowy.

Gliwicki ośrodek, którym zarządza  Miejski Zarząd Usług Komunalnych, znajduje się z dala od ścisłego centrum miasta, ale na tyle blisko, że można nawet każdego dnia dojeżdżać na plażę, aby korzystać z wodnych i słonecznych kąpieli. Można też zdecydować się na wynajęcie domku i kilka dni spędzić na łonie natury. Nad bezpieczeństwem kąpiących się w sezonie osób czuwają ratownicy Fundacji Wodna Służba Ratownicza. Ratownicy będą pracować we wszystkie dni tygodnia – do końca czerwca w godz. od 10.00 do 18.00, w lipcu w godz. od 10.00 do 20.00, a od 1 sierpnia do 4 września – czyli do końca sezonu – w godz. od 10.00 do 18.00. W trosce o bezpieczeństwo miłośników kąpieli, w poprzednich latach wykonano wypłycanie jeziora, mające na celu wyrównanie dna i usunięcie wszelkich uskoków.

Czystość wody w Czechowicach sprawdza Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Gliwicach. W trakcie sezonu woda z jeziora jest badana minimum czterokrotnie (informacje już wkrótce będzie można znaleźć w Serwisie Kąpielowym na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej sk.gis.gov.pl).

Warto wiedzieć, że w OW Czechowice respektowana jest Gliwicka Karta Mieszkańca, która uprawnia gliwiczan do korzystania ze zniżek, m.in. za bilet wstępu. Więcej informacji na temat funkcjonowania ośrodka w Czechowicach można znaleźć na stronie internetowej mzuk.gliwice.pl.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kąpielisko Leśne zostanie otwarte w pierwszy dzień wakacji. Tam również trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcie sezonu. W tym roku miasto zmodernizowało stację uzdatniania wody, co ma wpłynąć na poprawę jakości wody, w której pluskają się goście „Leśnego”. Inwestycję zrealizowano za kwotę 5,4 mln zł.
Nad bezpieczeństwem plażowiczów w godzinach funkcjonowania – czyli od godz. 10.00 do 19.00 – będą oczywiście czuwać ratownicy. Kasy biletowe będą czynne do godz. 18.30. Kąpie-liskiem Leśnym zarządza firma Firma SAB, która ma z miastem Gliwice podpisaną umowę koncesji. Więcej informacji na temat kąpieliska można znaleźć na stronie internetowej kapieliskolesne.pl. (mf)

 

kapielisko Leśne z lotu ptaka