Razem lepiej – i aktywniej!

Uaktualniono: 19.09.2019 / Sekcja: / pdf
gliwiccy seniorzy fot. Freepik

Gliwice pamiętają o swoich seniorach i z roku na rok poszerzają miejską ofertę usług, zajęć i udogodnień dla starszych gliwiczan. Propozycji jest mnóstwo – od pomysłów na wspólne spędzanie czasu wolnego, przez rozwijanie nowych pasji i hobby, korzystanie ze zniżek i rabatów, po udział w programach i akcjach prozdrowotnych.

Do aktywnego trybu życia zachęcają seniorów m.in. zajęcia sportowe. Miasto organizuje np. bezpłatne i cieszące się dużą popularnością zajęcia aqua aerobiku dla osób powyżej 65. roku życia. Odbywają się one do później jesieni na dwóch miejskich basenach: Delfinie i Mewie.

W ramach budżetu obywatelskiego w różnych dzielnicach Gliwic prowadzone są zajęcia gimnastyczne i rekreacyjno-sportowe dla dojrzałych gliwiczan. Średnio cotygodniowe treningi pozwalają wzmocnić kręgosłup, rozwijają koordynację ruchową i gibkość ciała, mogą być także okazją na odzyskanie harmonii ducha. W zależności od kondycji (i temperamentu) można wybierać między energetyczną zumbą-fitnesem, gimnastyką ogólnorozwojową i wyciszającym tai chi.

Czasem dotowane przez miasto aktywizujące zajęcia dla seniorów mają konkretny, wskazany cel – np. przygotować chętnych do zawodów sportowych takich jak Letnia Ogólnopolska Olimpiada UTW bądź podnieść na duchu zabieganych, dotkniętych chorobą lub nieszczęściem (w formie dość rzadko jeszcze spotykanych warsztatów muzykoterapii). W ciele i umyśle siła!

A może partyjka brydża? Pasjonujące rozgrywki w ramach Klubu Brydżowego dla seniorów prowadzą dwie filie biblioteczne – „piątka” na Sikorniku (ul. Perkoza 12) i „dwudziesta pierwsza” na Koperniku (ul. Syriusza 30).

Na co dzień seniorzy bardzo chętnie korzystają z siłowni pod chmurką, których z roku na rok przybywa w gliwickich osiedlach…

…i coraz liczniej stawiają się na cyklicznych spotkaniach Klubów Seniora, które działają w 17 miejscach. Kluby to doskonałe miejsce, by poszerzyć grono znajomych i znaleźć towarzyszy do wciągających dyskusji lub zabaw integrujących. Adresy gliwickich KS-ów wraz z numerami telefonów do osób je prowadzących można znaleźć na stronie Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (www.gcop.gliwice.pl/kluby-seniora-gliwicach/).

Z myślą o ambitnych długowiecznych Centrum Wolontariatu GCOP prowadzi raz na kwartał szkolenie dla Liderów Klubu Seniora i – raz na miesiąc – spotkania informacyjno-integracyjne z Liderami Klubów Seniora. Szerszych informacji na ten temat oraz o działaniach dla i na rzecz seniorów warto szukać na stronie www.gcop.gliwice.pl (baner „Strefa Seniora”).

gliwiccy seniorzy
fot. Z. Daniec / archiwum UM w Gliwicach
gliwiccy seniorzy
fot. Z. Daniec / archiwum UM w Gliwicach
gliwiccy seniorzy
fot. UM Gliwice
gliwiccy seniorzy
fot. domena publiczna CC-BYSA-4.0
gliwiccy seniorzy
fot. Freepik
gliwiccy seniorzy
fot. Klub Seniora Trynek
gliwiccy seniorzy
fot. UM Gliwice
gliwiccy seniorzy fot. Z. Daniec / archiwum UM w Gliwicach
gliwiccy seniorzy fot. Z. Daniec / archiwum UM w Gliwicach
gliwiccy seniorzy fot. UM Gliwice
gliwiccy seniorzy fot. domena publiczna CC-BYSA-4.0
gliwiccy seniorzy fot. Freepik
gliwiccy seniorzy fot. Klub Seniora Trynek
gliwiccy seniorzy fot. UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking