Aktualności | Ponadgimnazjalny LIP-DUB!

Ponadgimnazjalny LIP-DUB!

Ponadgimnazjalny LIP-DUB!

Opublikowane: 01.03.2011 / Sekcja: Miasto  Nauka  Rozrywka  Życie i styl 

3 marca o godz. 10.00 wystartuje 17. Gliwicki Salon Edukacyjny.

Gościem spotkań organizowanych w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (ul. Kozielska 1) ma być prof. Leszek Żabiński, kierownik Katedry Polityki Rynkowej i Zarządzania Marketingowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wygłosi on wykład poświęcony marketingowi edukacyjnemu i promocji szkół. Nie tylko ze względu na jego osobę warto śledzić, co będzie się działo w ZSE-U w ramach Salonu!
Tego dnia zaplanowano bowiem premierę pierwszego na Śląsku, ponadgimnazjalnego lip-duba w wykonaniu 150 uczniów oraz wszystkich nauczycieli ZSE-U (początek – godz. 11.30). – Lip-dub to krótki, amatorski film reklamowy, w zasadzie teledysk, w którym aktorzy-amatorzy udają, że wykonują konkretną piosenkę i wzbogacają ją o własną interpretację wizualno-taneczną – wyjaśnia Krystian Szatka, dyrektor ZSE-U. – Nasz lip-dub został przygotowany pod muzykę zespołu Vision Divine, który opracował cover „The Final Countdown” (hitu zespołu Europe). Film kręcono 2 miesiące. Nad jego powstaniem czuwali nauczyciele: Julita Machowska, Dorota Zelek i Waldemar Śmietanka. Konsultacje choreograficzne prowadził Stanisław Witomski z Gliwickiego Teatru Muzycznego. Stworzenie lip-duba okazało się o wiele trudniejsze niż przypuszczaliśmy na początku. Końcowa wersja została ostatecznie zmodyfikowana i tym sposobem klasyczny lip-dub wzbogacono o efekty specjalne... – zdradza Krystian Szatka.
Warto wiedzieć, że początki ogromnej popularności lip-dubów sięgają 2005 r. Właśnie wtedy Jake Lodwick, założyciel firmy Vimeo, podłożył oryginalną ścieżkę dźwiękową pod filmem ze swoim „podśpiewywaniem” i umieścił go w internecie (jego klipy można obejrzeć m.in. na stronie internetowej http://vimeo.com/jakob/videos). Akademicką odmianą tej zabawy stał się wkrótce University LipDub, zapoczątkowany na uczelniach niemieckich. Obecnie lip-dubowe teledyski posiadają m.in. szkoły wyższe z Kanady, Francji, Turcji czy Wielkiej Brytanii. Polska nie pozostaje w tyle! W naszym kraju za pośrednictwem lip-dubów promują się m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie czy Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. (kik)
Informacje: Sekretariat Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Gliwicach, tel. 32/ 231 52 36