Lotnisko jest blisko!

Dodano: 10.02.2017 / Sekcja: / pdf
lotnisko

Nadlatują dobre wieści z gliwickiego lotniska –  miasto przekaże na jego rozbudowę  grunty o powierzchni  418 271 m2. Grunty te już wchodzą w skład gliwickiego lotniska.  

Uzbrojony grunt Bojkowskich Pól o wartości 14,2 mln zł miasto przekaże aportem Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, która rozbuduje lotnisko dla użytku małego i średniego biznesu. Tak podczas ostatniej sesji Rady Miasta zdecydowali gliwiccy radni.

W Gliwicach jest wiele firm, przedsiębiorstw, inwestorów, którzy chętnie skorzystają z możliwości szybkiego przemieszczania się między Gliwicami a innymi ośrodkami w kraju. Nowa inwestycja z powodzeniem posłuży nie tylko jako baza lotów biznesowych, ale też sportowych, będzie również działać dla małego ruchu cargo. Gliwickie lotnisko będzie przeznaczone m.in. na potrzeby inwestorów i publicznego transportu lotniczego na małą skalę. Jednocześnie gliwickie lotnisko jest na tyle dobrze zlokalizowane, a zarazem na tyle duże, że możliwe jest wydzielenie obszaru dla publicznego transportu lotniczego na małą skalę. – Na przekazanym gruncie spółka planuje wybudować utwardzony pas i drogę startową, drogi kołowania, płytę postojową, kontenerową stację paliw, hangary postojowe i postojowo-obsługowe, parkingi oraz drogi dojazdowe z niezbędną infrastrukturą – tłumaczył wiceprezydent Gliwic Piotr Wieczorek  podczas sesji Rady Miasta.

Teren ma być również przystosowany na potrzeby organizacji imprez integrujących mieszkańców. Według założeń lotnisko ma być gotowe do 2018 r.

Na tego typu usługi jest w Gliwicach spore zapotrzebowanie. Otwarcie lotniska dla ruchu biznesowego przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności miasta i będzie stanowić uzupełnienie lotniska w Pyrzowicach, stając się ważnym elementem systemu transportowego województwa śląskiego. W planie budżetu miasta na 2017 r. przewidziano podwyższenie kapitału zakładowego spółki na kwotę 8 mln zł, która ma zostać przeznaczona na realizację inwestycji – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu miasta, a zrealizuje ją Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju. Według prognoz inwestycja będzie kosztować około 19,5 mln zł. Dokumentację projektową wykona warszawska firma INNEBO Group Sp. z o.o. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking