Aktualności | Lekkoatleci na start

Lekkoatleci na start

Opublikowane: 17.11.2010 / Sekcja: Miasto  Sport 

W przyszłym roku przy Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich na osiedlu Kopernika powstanie arena lekkoatletyczna.

Jednym z miejsc, gdzie dotychczas trenowali gliwiccy lekkoatleci był stadion przy ul. Okrzei. Projekt nowej areny piłkarskiej nie przewiduje obiektów do uprawiania innych dyscyplin sportu. Nie zapomniano jednak o biegaczach, skoczkach, kulomiotach i zawodnikach rzucających dyskiem, młotem czy oszczepem.
– Przed rokiem, kiedy trwały przygotowania do budowy nowego stadionu piłkarskiego, pojawił się pomysł utworzenia w mieście miejsca treningów dla lekkoatletów. Odpowiednią lokalizację znaleźliśmy na terenie ZSO-E przy ul. Syriusza 30 – mówi Jerzy Mercik, kierownik Referatu Sportu Urzędu Miejskiego. – Będzie to dobre miejsce do ćwiczeń i międzyszkolnych zawodów, spełniające (oprócz bieżni) wymogi określone przez Polski Związek Lekkoatletyczny dla tego typu obiektów. Z areny będą korzystać zarówno uczniowie gliwickich szkół, jak i podopieczni klubów sportowych działających w mieście.
Na zlecenie ZSO-E przygotowano koncepcję nowego kompleksu sportowego. Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach. W pierwszym powstanie komplet urządzeń lekkoatletycznych: jedyna w Gliwicach czterotorowa bieżnia o długości 300 m i nawierzchni tartanowej, sześciotorowa bieżnia tartanowa do biegów na 100 m i 110 m przez płotki, skocznie do skoków wzwyż, w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu młotem i dyskiem, rozbieg do rzutu oszczepem oraz trawiasty teren do rzutów i gier. Drugi etap przewiduje budowę kolejnych dwóch boisk – do siatkówki i minikoszykówki oraz oświetlenia, a ostatni – wzniesienie budynku szatniowo-magazynowego z drogą dojazdową. Zaplanowano też montaż niezbędnych instalacji, ogrodzenia, wykonanie nowych chodników i uporządkowanie zieleni.
Projekt inwestycji ma być gotowy w grudniu. Jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę zadania. Jeśli nie zaistnieją przeszkody formalne, roboty powinny ruszyć na wiosnę. Zakończenie pierwszego etapu prac zaplanowano na maj 2011 r. Będzie on kosztował około 1,3 mln zł. Natomiast całość inwestycji oszacowano wstępnie na 2,4 mln zł. Środki na ten cel zostaną wyasygnowane z miejskiego budżetu. (bom)
Informacje: Referat Sportu Urzędu Miejskiego, tel. 32/238-54-44