Aktualności | „Gliwice – Teatr. Miasto jak scena”. Wystawa fotografii Dariusza Trześniowskiego

„Gliwice – Teatr. Miasto jak scena”. Wystawa fotografii Dariusza Trześniowskiego

fot. D. Trześniowski/materiały organizatora

„Gliwice – Teatr. Miasto jak scena”. Wystawa fotografii Dariusza Trześniowskiego

Opublikowane: 29.02.2024 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Czarno-białe fotografie, które – jak mówi autor Dariusz Trześniowski – dają widzowi olbrzymie pole do interpretacji, będzie można oglądać w gliwickiej Czytelni Sztuki. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 29 lutego.

Dariusz Trześniowski jest absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2004–2015 mieszkał w Luksemburgu i Brukseli, gdzie ukończył L’Académie Constantin Meunier w atelier fotografii artystycznej prof. Paula Fumieura. Później zamieszkał w Gliwicach. Jego prace będzie można oglądać do 7 kwietnia.

Czarno-biała fotografia towarzyszy mi w każdej chwili życia – myślę fotografią, patrzę na świat wyobrażonym pryzmatem średniego formatu albo matówką kamery wielkoformatowej. W ten sposób powstają pomysły – mijam jakieś miejsce, jakiś element miejskiego krajobrazu, który zwraca moją uwagę, i zastanawiam się, w jaki sposób mógłbym go wykorzystać do zdjęć. To miejsce przyciąga mnie, wracam do niego wielokrotnie, sprawdzam zmieniające się światło, notuję w pamięci wszystkie szczegóły i to, jak wyglądają w różnych warunkach pogodowych, wybieram najodpowiedniejszą porę dnia. Wieczorem przygotowuję sprzęt. Zasypiając, jeszcze raz przeglądam w głowie kolejne kadry, zdarza się, że zupełnie inaczej jawią mi się później we śnie… Wstaję przed szóstą rano, nastawiam kawę i idę do ciemni. Biorę pierwszy, głęboki wdech, wypełniam się jej zapachem. Od tej chwili wiem, że to będzie dobry dzień. Kolejny dobry dzień w Gliwicach – mówi Dariusz Trześniowski, który uwielbia przesiadywać w ciemni, a jego miłością są aparaty analogowe i wszystko, co wiąże się z tradycyjnym wywoływaniem zdjęć.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00 w Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a). Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Więcej na muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA]. (Muzeum/bb)