Gliwice się stroją

Uaktualniono: 28.11.2019 / Sekcja: / pdf
choinka nad DTŚ Fot. R.Neumann/archiwum UM Gliwice

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Na Rynku trwa Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy, w toku jest świąteczne dekorowanie miasta. Świetlne ozdoby pojawiają się w dzielnicach, na początku grudnia rozpocznie się zdobienie ul. Zwycięstwa. Będzie kilka nowości!

Ozdobione są już latarnie w parku w Bojkowie, Wilczym Gardle, na skwerach Nacka i Dessau, na Koperniku i w parku Szwajcaria. Lada dzień iluminacje zostaną podłączone i zaczną świeci świątecznym blaskiem. Miejski Zarząd Usług Komunalnych rozpoczął w tym tygodniu montaż lubianej przez gliwiczan choinki przy ul. Dworcowej, a na początku grudnia rozpoczną się prace przy ustawianiu 20-metrowej choinki na skwerze nad DTŚ.

W tym samym czasie zamontowane zostaną także pozostałe ozdoby świąteczne – 10-metrowa choinka przy fontannie z trzema tańczącymi faunami, zdobna w 15 tys. Światełek gigantyczna, 4,5 metrowa bombka na skwerze przy Urzędzie Miejskim, renifery przy ul. Dworcowej oraz las świetlnych drzewek na placu Krakowskim. Tradycyjnie, około 6 grudnia przed Palmiarnią pojawią się ozdobne sanie z reniferami.

Na przełomie listopada i grudnia nasi pracownicy dwoją się i troją aby zdążyć z montażem wszystkich ozdób świątecznych. Podzieleni na kilka ekip, jednocześnie montują ozdoby w różnych częściach miasta tworząc magiczny, świąteczny klimat – mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.

Ciekawe ozdoby w kształcie migających choinek ozdobią gliwickie ronda, m.in. Księżycowe, generała Andersa, Lecha Kaczyńskiego i prof. Stanisława Fryzego. Ulice będą dekorowane sukcesywnie aż do przybycia świętego Mikołaja, czyli do 6 grudnia. Ozdoby będą nas utrzymywać w świątecznym nastroju do końca stycznia.

Nowości na gliwickich ulicach

W tym roku Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach kupił 76 nowych dekoracji świątecznych. Nowe ozdoby będą montowane od początku grudnia  na słupach oświetlenia ulicznego m.in. przy ul.  Dworcowej i Pszczyńskiej. Kosztowały niemal 45 tys. zł  i zostały sfinansowane z miejskiego budżetu. Jak co roku część ozdób zostanie wynajęta. Koszt wynajmu i montażu ozdób świątecznych  to ponad 145 tys. zł. Na gliwiczan czeka jeszcze jedna mała niespodzianka – przy ul. Zwycięstwa kolor świątecznych gwiazdek okalających latarnie zmieni się na turkusowy. Barwa oświetlenia będzie taka, jak na latarniach w Rynku. (mf)

 

  

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking