Aktualności | Dzień bez samochodu

Dzień bez samochodu

Fot. Pixabay

Dzień bez samochodu

Opublikowane: 21.09.2022 / Sekcja: Miasto 

22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Warto zostawić tego dnia auto w garażu lub na parkingu i udać się do pracy piechotą lub na rowerze. Będzie to korzystne nie tylko dla środowiska i domowego budżetu, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. Jeżeli odległość na to nie pozwala, warto skorzystać z komunikacji miejskiej, która tego dnia będzie dla kierowców bezpłatna. 

Idea Europejskiego Dnia bez Samochodu narodziła się przed laty we Francji. Ma zwracać naszą uwagę na negatywne skutki korzystania z samochodów, przekonywać kierowców do wyboru alternatywnych środków transportu i promować publiczne środki komunikacji. Kto wie, może ten jeden dzień, gdy zamienimy auto na rower czy autobus będzie przełomowy, a zmiana nam się spodoba i stanie się pozytywnym nawykiem. Aby zachęcić do tego mieszkańców, 22 września kierowcy korzystający z komunikacji miejskiej obsługiwanej przez ZTM będą zwolnieni z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Również 22 września odbędzie się Śródmiejska Masa Krytyczna. Rowerzyści przejadą ulicami Śródmieścia trasę o długości około 10 km. Przejazd rozpocznie się o godz. 18.00 na placu Krakowskim, a zakończy na Rynku. Jak informuje stowarzyszenie Rowerowe Gliwice, organizator przejazdu, będzie on zabezpieczony przez Policję, Straż Miejską oraz rowerową służbę porządkową. 

„Dzień bez Samochodu” wieńczy tradycyjnie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. (mf)