Czołem!!! Gotowi na misję!

Dodano: 03.07.2017 / Sekcja:

Pierwsi żołnierze 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic już zameldowali się na misji w Kosowie. Stanowią trzon 36. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR, którą w piątek pożegnano z pompą w gliwickich koszarach.

fot. 6. Batalion Powietrznodesantowy

Do Kosowa wyleci ich w sumie niemal 170. To dwie trzecie składu 36. zmiany PKW KFOR, liczącej łącznie ponad 260 osób. Ostatnie tygodnie żołnierze 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic spędzili na intensywnym szkoleniu w Nowej Dębie oraz Wędrzynie. W trakcie ćwiczeń PRISZTINA-17/I przygotowywali się do misji oraz ostatecznego sprawdzianu swych umiejętności.

12 maja najświeższa zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR została pożegnana przed wyjazdem na misję na placu apelowym 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach. W ceremonii uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i gliwickiego samorządu. W tym samym dniu odbyły się także uroczystości z okazji 60. jubileuszu sformowania batalionu.

Wielokrotnie na misjach pokazywaliście, że wysyłając was w trudne rejony świata, spełniacie celująco swoje zadania. Ta misja jest o innym charakterze, w szczególnym regionie Europy, ale wierzę, że te zadania, które zostaną przed wami postawione, rownież zostaną wykonane celująco – mówił do żołnierzy PKW KFOR podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski. Swoje słowa skierował także do dowódcy PKW, ppłk. Roberta Kruza. Podkreślając jego doświadczenie wojskowe, zdobywane m.in. na misjach w Afganistanie oraz Iraku, powiedział: Wierzę, że wasze wyszkolenie – co potwierdziła certyfikacja – jest bardzo dobre. Chcę życzyć  dowódcy kontyngentu płk. Robertowi Kruzowi powodzenia i wierzę, że jego doświadczenie bojowe pozwoli wam te zadania wykonywać perfekcyjnie. Życzę wam dużo żołnierskiego szczęścia i wierzę, że wszyscy, tak jak tu stoicie na placu, wrócicie cało i zdrowo do domu – usłyszełi żołnierze.

Przemieszczanie żołnierzy w rejon Kosowa zakończy się 30 maja. Misja na Bałkanach (prowadzona przez NATO od 1999 roku) ma charakter pokojowy i jej głównym celem jest wsparcie tamtejszej policji, patrolowanie terenów przygranicznych oraz pomoc, gdyby w rejonie doszło do zamieszek. Jak przyznają żołnierze, tego typu doświadczenia są dla nich bardzo ważne. Zastąpią oni w Kosowie 35. Zmianę PKW KFOR, której trzon stanowią żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Piątkowa ceremonia w Gliwicach zakończyła się defiladą żołnierzy oraz pojazdów opancerzonych i technicznych, z których będą korzystali w Kosowie. Uroczystości przyglądało się wielu uczniów gliwickich szkół oraz rodzin z małymi dziećmi. Kilkulatki nie kryły podziwu podczas pokazu skoków spadochronowych oraz walki wręcz. 

Fot. S. Brzezina

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking