Nowy piasek w piaskownicach...

Uaktualniono: 15.04.2015 / Sekcja: / pdf

Aż 550 ton nowego, czystego piasku trafi do piaskownic na placach zabaw, którymi administruje Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Akcja wymiany piasku już się rozpoczęła.

Na terenie placów zabaw, którymi opiekuje się MZUK, znajduje się ponad 50 piaskownic. Wymiana piasku odbywa się dwa razy w roku – na początku sezonu (w kwietniu) oraz w trakcie wakacji (w lipcu). Stary piasek jest całkowicie usuwany, a piaskownica jest dezynfekowana przy pomocy specjalnego środka, który jest bezpieczny dla dzieci korzystających z piaskownicy.

Piasek posiada atest – nie tylko świetnie lepi się z niego babki i buduje zamki, ale jest także bezpieczny dla maluchów (nie pyli się, nie ma w nim kamyków).

Miejskie place zabaw są codziennie sprzątane. Większość jest ogrodzona, żeby jak najdłużej utrzymać czystość. Ogrodzenie to też częściowa ochrona przed zwierzętami, które mogłyby zanieczyścić piasek. – Regulamin utrzymania czystości i porządku w Gliwicach zakazuje właścicielom wyprowadzania czworonogów na terenie placu zabaw. Za złamanie tych zasad grozi mandat krany wysokości 500 złotych. W ubiegłym roku podjęliśmy 538 interwencji dotyczących wyprowadzenia psów bez nadzoru. Interweniowaliśmy też w sprawach dotyczących właścicieli psów, którzy nie sprzątali nieczystości po swoich pupilach – mówi Marcin Kuczkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gliwicach. – Warto pamiętać, że plac zabaw ma służyć przede wszystkim dzieciom. Zabawa musi być bezpieczna. Nie bądźmy więc obojętni – jeśli widzimy biegającego na terenie placu zabaw psa – niezwłocznie zgłaszajmy to dyżurnemu Straży miejskiej pod bezpłatnym numerem alarmowym: 986 – dodaje Kuczkowski.  Pieczę nad miejskimi piaskownicami sprawuje też Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach. Czystość piasku sprawdzana jest co najmniej dwa razy w roku. Nad stanem miejskich placów zabaw na bieżąco czuwają także pracownicy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach. Każde takie miejsce kontrolowane jest co najmniej raz w tygodniu pod kątem bezpieczeństwo oraz czystości. Zauważone usterki lub zniszczenia usuwane są na bieżąco. Wszystkie place zabaw spełniają normy bezpieczeństwa. Stare lub wyeksploatowane urządzenia - wymieniane są na nowe. Od kilku lat każdy modernizowany plac zabaw wyposażany jest w przynajmniej jedno urządzenie integracyjne, czyli umożliwiające zabawę także dzieciom niepełnosprawnym.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking