Będzie rekord?

Dodano: 13.01.2017 / Sekcja:

200 wolontariuszy w kilkudziesięciu punktach miasta. Wielka scena na Rynku i koncert z udziałem gwiazd. Tysiące gliwiczan będących na „tak” w słusznej sprawie. Dużo ruchu. Dużo radości. Dużo dobra. Zbliża się jedyny TAKI dzień w roku.


fot. Z. Daniec / UM Gliwice

15 stycznia (niedziela) po raz 25. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Oj się będzie działo!


fot. Z. Daniec / UM Gliwice

 W zeszłym roku do puszek WOŚP gliwiczanie wrzucili rekordowe 160 tys. zł. Pobito wcześniej ustanowiony rekord. I tak jest już od kilku lat. W tym roku ma być podobnie – ludzie zaangażowani w zbiórkę mają nadzieję, że doliczą się jeszcze większej góry pieniędzy, która – przypomnijmy – zostanie przekazana na potrzeby dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki i leczenia seniorom. W kilkudziesięciu punktach Gliwic kwestować będzie blisko 200 wolontariuszy. W tym roku po raz pierwszy będzie można także przekazać pieniądze na WOŚP przy użyciu karty płatniczej. W głównej siedzibie gliwickiego sztabu, Stacji Artystycznej Rynek, przez cały dzień do dyspozycji darczyńców będzie specjalny terminal. Warto śledzić także internetowe licytacje – pojawiają się w nich również gliwickie akcenty. Bumar-Łabędy oferuje... ekstremalną jazdę czołgiem na terenie zakładowego poligonu.


fot. Z. Daniec / UM Gliwice

Wymierne efekty tego kolorowego i głośnego zamieszania widać w gliwickich szpitalach. WOŚP gra już ćwierć wieku, więc pomoc – a z nią specjalistyczny sprzęt medyczny – siłą rzeczy musiały trafić do naszego miasta.  Najwięcej aparatury oklejonej czerwonymi serduszkami widać w Szpitalu Wielospecjalistycznym przy ul. Kościuszki. Na Oddziale Ginekologii, Położnictwa i Patologii Ciąży o życie i zdrowie najmłodszych gliwiczan dba (poza personelem) m.in. nowoczesny inkubator i aparat USG. Wartość orkiestrowego sprzętu w tej placówce to ponad 430 tys. zł. Wsparcie WOŚP dotarło też do Specjalistycznego Centrum medycznego Diasomed przy ul. Młyńskiej oraz Gliwickiego Centrum Medycznego, a także do straży miejskiej i policji. Z dużym prawdopodobieństwem wielu z nas korzystało już z tego sprzętu albo zna kogoś, komu był potrzebny.


Inkubator przekazany przez Fundację WOŚP Szpitalowi Wielospecjalistycznemu przy ul. Kościuszki (fot. M. Mickielewicz / UM Gliwice)

Orkiestra zagra w całym mieście także dzięki wolontariuszom, którzy bezinteresownie zbierają datki oraz włączają się w sprawy organizacyjne. A jest co robić! Centrum wydarzeń związanych z 25. finałem WOŚP w Gliwicach zlokalizowane będzie na Rynku. To serce miasta, a serce jest przecież symbolem orkiestry. Wielka i kolorowa manifestacja dobroci i wzajemnej pomocy rozpocznie się w niedzielę o godz. 12.30. Na płycie rynku pojawią się foot trucki pełne pyszności oraz motocykliści z klubu WRM Gliwice, którzy narobią dużego hałasu, oznajmiając światu, że w Gliwicach się zaczęło.

Do akcji wkroczą gliwickie mażoretki oraz judocy z klubu Kata Guruma. O godz. 14.00 rozpoczną się koncerty i od razu czeka nas mocne uderzenie, bo na scenie jako pierwsza zaśpiewa Cleo! Później zobaczymy wykonawców związanych z Gliwicami: Agencję Artystyczną PASJArt, rockową grupę Lucarna oraz TotentON & Typy Typy. Punktualnie o godz. 20.00 wystrzeli Światełko Do Nieba. Pokaz fajerwerków przypadnie do gustu tym, którzy od sylwestra tęsknią za sztucznymi ogniami – będzie bardzo widowiskowy! Tuż po nim, jako gwiazda finału, zagra kultowy zespół Rezerwat.

Poza finałową imprezą na Rynku, 15 stycznia zaplanowano także koncert zespołu Future Folk Stanisława Karpiela-Bułecki w CH Forum (ul. Lipowa 1). Artyści pojawią się na scenie o godz. 17.30. Amatorzy biegania spotkają się natomiast przy PH Arena (al. Nowaka-Jeziorańskiego 1). Tam wystartuje VI Gliwicki Bieg Orkiestrowy, organizowany przez fundację Biegamy z sercem.


fot. Z. Daniec / UM Gliwice

Gliwicki finał WOŚP jest organizowany przez Stowarzyszenie GTW przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking