Spaceruj i poznawaj historię

Uaktualniono: 25.06.2019 / Sekcja: / pdf
Rynek fot. A. Skwarek / UM Gliwice

Gliwice to ciekawe miasto, w którym można znaleźć średniowieczne zabytki, ślady kultury żydowskiej i wspaniałe obiekty przemysłowe. Od 30 czerwca do 1 września w każdą niedzielę Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic „Gliwickie Metamorfozy” będzie organizować wyjątkowy spacer historyczny.

Zwiedzimy Stare Miasto i budynki związane z rozwojem Gliwic na przełomie XIX i XX w. Podczas jednego ze spacerów poznamy także szlak przemysłu i myśli technicznej. Innym razem wsłuchamy się w echa dawnych wojen. Przemierzając trasę dzieł gliwickich ewangelików, odwiedzimy nie tylko kościoły, ale też cmentarz Hutniczy i dawny Dom Towarzystwa Ewangelickiego. Zobaczymy także liczne w Gliwicach ślady pamiątek kultury żydowskiej i poznamy historię miejskich rzeźb i pomników. Przez dwie niedziele będziemy zgłębiać koncepcję miasta ogrodu. Cały cykl spacerów zakończy się w dzielnicy Zatorze, gdzie spojrzymy na Gliwice oczami literatów, takich jak Horst Bienek czy Adam Zagajewski.

Wzorem dla każdej z turystycznych eskapad po naszym mieście jest zeszyt wydanego przez Muzeum w Gliwicach przewodnika „Wycieczki z Wędrowcem”. Szczegółowe informacje są dostępne w kalendarzu na stronie kultura.gliwice.eu, mejlowo (gliwickie_metamorfozy@op.pl) i telefonicznie (601 065 019). Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking