Aktualności | Poczuj klimat Nocy Świętojańskiej

Poczuj klimat Nocy Świętojańskiej

Fot. M. Buksa/UM w Gliwicach

Poczuj klimat Nocy Świętojańskiej

Opublikowane: 21.06.2024 / Sekcja: Kultura 

Wyjątkowa, pełna czaru, muzyki, ognia i zabawy – Noc Świętojańska już 21 czerwca wypełni nasze miasto mnóstwem atrakcji. W miejsce sobótkowych obrzędów po raz kolejny zamienią się Ruiny Teatru Victoria i aleja Przyjaźni, ale niepowtarzalny klimat czuć będzie także na Rynku.

Wywodząca się z kupały – słowiańskiego święta ognia i miłości – noc świętojańska wypada w letnie przesilenie słoneczne. To czas, w którym płonie ogień, dziewczęta puszczają na wodzie zaplecione wcześniej wianki, wszyscy wspólnie tańczą, bawią się i śpiewają. Z tej okazji w piątek, 21 czerwca, w Gliwicach nie zabraknie atrakcji.

Rozpoczniemy tradycyjnie – otwarciem letniego tarasu Ruin Teatru Victoria o godz. 19.00. Będzie można zrelaksować się w przytulnej przestrzeni, porozmawiać i skorzystać ze specjalnie przygotowanej strefy gastronomicznej. Nie zabraknie też muzyki, bo aleja Przyjaźni wypełni się dźwiękami, które zaserwuje nam DJ P33 – artystka muzyczna, która łączy elektronikę z brzmieniem etnicznym, organicznym oraz orientalnym. Współorganizatorka kilku festiwali oraz dekoratorka przestrzeni festiwalowej, dźwiękami wprowadza w taniec intuicyjny, który jest najlepszą formą wyrażania siebie.

O część muzyczną gliwickiej Nocy Świętojańskiej zadba również grupa WoWaKin, czyli Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak i Mateusz Wachowiak. O godz. 20.00 magnetyczne trio zabierze nas w podróż na pełne spontanicznej i gorącej energii wiejskie wesela i potańcówki. A wszystko to przeplatane będzie rzewnymi pieśniami o przemijaniu, stracie i tęsknocie za młodością. Oprócz skrzypiec, trzyrzędowego akordeonu polskiego i bębnów zespół gra też na banjolele i harmonijce ustnej. W Ruinach Teatru Victoria zaprezentuje między innymi „Cóżeś Ty Kasiu Zrobiła”, „Już Mój Kochanek” i „Kare Konie”, czyli utwory skomponowane dla wielkiego hitu serialowego Netflixa – „1670”.

Po koncercie przyjdzie czas na spektakl. Artystycznych doznań dostarczą nam aktorzy Teatru A, którzy o godz. 21.20 zabiorą nas do dawno zapomnianego świata, o którym pamięć trwa jednak w najgłębszych pokładach podświadomości. Ich widowisko „Exultet” odwołuje się do najbardziej pierwotnych doświadczeń człowieka i jest inspirowane tzw. rytuałami przejścia – obecnymi w kulturach różnych ludów ceremoniami inicjacji, umierania i rodzenia się na nowo, zmiany statusu społecznego i religijnego jednostki. Spektakl będzie można zobaczyć na alei Przyjaźni.

Tegoroczną Noc Świętojańską zwieńczy pokaz ognia w wykonaniu grupy Los Fuegos. Płomienny show rozpocznie się o godz. 23.00 na gliwickim Rynku. Nie może Was zabraknąć!

Wstęp na wszystkie atrakcje w ramach Nocy Świętojańskiej jest bezpłatny, liczba miejsc na koncert WoWaKin jest ograniczona. Na wydarzenie zapraszają prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka oraz Centrum Kultury Victoria. Więcej informacji można znaleźć na ckvictoria.pl i w aplikacji [GAMA]. (bb)

Plakat