Aktualności | „Piotr Janik. Osobna droga”. Nowa wystawa w Czytelni Sztuki

„Piotr Janik. Osobna droga”. Nowa wystawa w Czytelni Sztuki

Piotr Janik „Z okna mojej pracowni”, kolekcja Muzeum w Gliwicach

„Piotr Janik. Osobna droga”. Nowa wystawa w Czytelni Sztuki

Opublikowane: 18.04.2024 / Sekcja: Kultura 

Urodził się w Zakopanem, przez większość życia związany był z Gliwicami, a jego prace określane są jako jedne z najciekawszych i najbardziej dojrzałych, jakie powstały w kręgu Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawę zdjęć autorstwa Piotra Janika będzie można oglądać w Czytelni Sztuki już od piątku, 19 kwietnia.

Swoje pierwsze artystyczne kroki Piotr Janik (1923–1981) stawiał jako laborant w zakopiańskim zakładzie fotograficznym Henryka Schabenbecka. Po wojnie przeniósł się do Gliwic i w 1951 roku znalazł się wśród współzałożycieli amatorskiego odłamu ruchu fotograficznego – Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (GTF). W jego ramach zdobywał niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczne doświadczenie. W 1957 roku w uznaniu osiągnięć międzynarodowych otrzymał dyplom AFIAP (luksemburska federacja artystów fotografów), zaś w 1961 roku został członkiem zwyczajnym Związku Polskich Artystów Fotografików. 

W swojej twórczości Piotr Janik przechodził przez różne etapy. W pierwszym okresie pozostawał pod wpływem fotografii atelierowej, następnie uległ charakterystycznej dla twórców jego pokolenia fascynacji piktorializmem. Na najnowszej wystawie Muzeum w Gliwicach kładzie jednak nacisk na to, co u gliwickiego twórcy szczególnie ciekawe – związki z włoskim neorealizmem oraz jego bystre oko fotoreportera.

Wernisaż rozpocznie się 19 kwietnia o godz. 18.00 w Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a). Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 18 maja. Więcej na muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA]. (Muzeum/bb)