Pamięci Franza Honioka

Uaktualniono: 30.08.2019 / Sekcja: / pdf
slider graf. Muzeum w Gliwicach

80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Zbrojny atak na Polskę poprzedził szereg tak zwanych incydentów granicznych, wśród nich prowokacja gliwicka w Radiostacji. Muzeum w Gliwicach 31 sierpnia przypomni ofiarę śmiertelną tej operacji dywersyjnej – Ślązaka Franza Honioka.

31 sierpnia 1939 roku grupa esesmanów przebranych za powstańców śląskich zaatakowała Radiostację w Gliwicach (nasze miasto znajdowało się wówczas na terytorium Niemiec). Naziści chcieli w ten sposób zrzucić odpowiedzialność za rozpoczęcie wojny na stronę polską i uniknąć wojny na kilku frontach – z Rzeczpospolitą i jej sojusznikami. Podczas prowokacji gliwickiej naziści zamordowali aresztowanego dzień wcześniej Franza Honioka. Na ofiarę wybrano go nieprzypadkowo – Franz Honiok był wprawdzie obywatelem niemieckim, ale też powstańcem śląskim, który działał na rzecz polskości tego regionu.

Franz Honiok – jedna z pierwszych ofiar II wojny światowej – będzie bohaterem nowej wystawy stałej Muzeum w Gliwicach. W oddziale w Radiostacji (ul. Tarnogórska 129) zaplanowano z tej okazji także wykład i dyskusję historyczną. 31 sierpnia o godz. 14.00 Kamil Kartasiński opowie o medialnym odbiorze gliwickiej prowokacji. O godz. 14.30 rozpocznie się dyskusja historyków na temat Franza Honioka. Od pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, dr. hab. Grzegorza Bębnika oraz dr. Bogusława Tracza, będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat Honioka.

W trakcie spotkania w Radiostacji będzie promowana także niecodzienna publikacja – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach pod kierunkiem nauczyciela historii Krzysztofa Kruszyńskiego napisali książkę „Franz (Franciszek) Honiok 1899–1939. Pierwsza ofiara II wojny światowej”. Praca otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Bohaterowie są wśród nas” i została wydana przez Muzeum w Gliwicach.

Więcej informacji o akcji upamiętniającej Franza Honioka wraz z obszernymi komentarzami dyrekcji Muzeum w Gliwicach i autorów książki o zamordowanym Ślązaku można znaleźć TUTAJ. (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking