Aktualności | Niezapomniany wieczór w Palmiarni

Niezapomniany wieczór w Palmiarni

Niezapomniany wieczór w Palmiarni

Opublikowane: 01.06.2021 / Sekcja: Kultura 

Tymoteusz Bies i Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej wystąpili 30 maja w Palmiarni. Koncertowi chopinowskiemu towarzyszyło odsłonięcie odlewu głowy Fryderyka Chopina, które będzie stałą ozdobą gliwickiego parku Chopina.

„Dobry wieczór z Fryderykiem” był pierwszym gliwickim koncertem po zakończeniu lockdownu w kulturze. Publiczność dopisała, a bilety na występ pianisty Tymoteusza Biesa i towarzyszącego mu w części koncertu muzycy Kwintetu Gliwickiej Orkiestry Kameralnej bardzo szybko się wyprzedały. W koncercie w Palmiarni wzięli udział między innymi prezydent Gliwic Adam Neumann i kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Odlew głowy Chopina powstał w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych przy okazji wykonania pomnika Fryderyka Chopina dla japońskiego miasta Hamamatsu, słynącego z produkcji fortepianów marek Kawai i Yamaha. Była to replika słynnego pomnika Chopina z warszawskich Łazienek i niejedyny Chopin z Gliwic. Warto wiedzieć, że GZUT odlał już najwyższy pomnik Fryderyka Chopina na świecie, który znajduje się w Szanghaju.

głowa Chopina odlew ustawiony przed Palmiarnią prezydent Neumann