Kultura nadal w sieci

Dodano: 12.04.2021 / Sekcja:
dziewczyna przy laptopie L. Summer / Pexels

W związku z przedłużającymi się ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa gliwicka kultura z konieczności przeniosła się do Internetu. Zanim spotkamy się z twórcami i sztuką „twarzą w twarz”, sprawdzimy, co kryje się w wirtualnych progach miejskich instytucji kultury.

Kino Amok już od wielu miesięcy jest obecne na ogólnopolskiej platformie filmowej MOJEeKINO.PL.  Można na niej wykupić dostęp do wielu ciekawych pozycji. W kwietniu gliwicki Amok szczególnie poleca „Gniazdo” z Judem Lawem, przezabawne i zaskakujące „Kłamstewko”, a także – kultową już – surrealistyczną komedię Roya Anderssona „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”.

Muzeum w Gliwicach w „onlajnie” także działa. Chlubą instytucji jest internetowa platforma, na której można zwiedzać przygotowane przez muzealników wystawy albo tworzyć własne ekspozycje. Aplikacja jest dostępna pod adresem app.muzeum.gliwice.pl/wirtualne-wystawy/. Zabytki ze zbiorów MwG można także oglądać jako trójwymiarowe modele na stronie sketchfab.com/muzeum. A ci pasjonaci historii, który szukają wydarzeń wirtualnych odbywających się na żywo, powinni wziąć udział w kolejnym, szóstym już wykładzie z cyklu „Mistrz i Małgorzata od kuchni. Opowieści o Żydach górnośląskich”. W czwartek 15 kwietnia o godz. 18.00 Sławomir Pastuszka opowie o Johnnym Friedlaenderze, niemiecko-francuskim artyście urodzonym na Górnym Śląsku. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom.

Za czytelnikami tęskni Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Na Facebooku regularnie publikowane są krótkie filmy, w których bibliotekarze opowiadają o książkach i nie tylko. Już w czwartek 15 kwietnia swoją premierę będzie miał nowy odcinek „Krzesełka małego czytelnika”, a w nim najciekawsze książkowe rekomendacje dla dzieci. 18 kwietnia o godz. 19.00 pojawi się kolejna część z cyklu „Zasmakuj w bibliotece” – tym razem z przepisem na mazurek pani Twardowskiej z książki „Całuski pani Darling” Małgorzaty Musierowicz. 21 kwietnia o godz. 17.00 na Facebooku pojawi się wideo na temat literatury japońskiej z cyklu „Literatura z różnych stron świata”.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking