Dźwięki polskiej wiosny

Uaktualniono: 22.03.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
Mateusz Kułakowski Mateusz Kułakowski (fot. W. Grędziński)

Pianista Michał Szymanowski i wiolonczelista Maciej Kułakowski rozpoczną 24 marca Wiosnę z Fryderykiem. Muzycy wykonają koncert „Polonez znaczy polski”. Miasto Gliwice zaprasza!

Polonez to jeden z najstarszych polskich tańców. Dostojny charakter i charakterystyczny rytm wybrzmiewają w utworach najwybitniejszych polskich kompozytorów,  z Fryderykiem Chopinem na czele. Podczas koncertu w Palmiarni Miejskiej (park Chopina, ul. Fredry 6) publiczność usłyszy między innymi słynnego Poloneza elegijnego z III aktu opery „Hrabina” autorstwa Stanisława Moniuszki. Nie zabraknie też Heroicznego poloneza napisanego przez Chopina. Ten utwór to jeden z symboli polskości i jedno z najważniejszych dzieł w repertuarze fortepianowym. Utwory Chopina i Moniuszki w opracowaniu na fortepian oraz wiolonczelę wykonają dwaj zdolni instrumentaliści, Maciej Kułakowski i Michał Szymanowski. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.30.

Wiosna z Fryderykiem to gliwicki festiwal muzyki poważnej. Podczas czterech koncertów zaprezentowane zostaną utwory znakomitych wykonawców ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Fryderyka Chopina. Wszystkie recitale są organizowane w niezwykłej scenerii Palmiarni Miejskiej. Klasyczne utwory w tropikalnym otoczeniu brzmią wyjątkowo! W tym roku publiczność będzie oklaskiwać artystów Wiosny z Fryderykiem już po raz dziesiąty. Ostatni koncert w tej edycji zaplanowano na 14 kwietnia. Szczegółowe informacje są dostępne w kalendarzu na stronie kultura.gliwice.eu. (mm)

Michał Szymanowski
Michał Szymanowski (fot. materiały promocyjne)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking