Ciemna strona renesansu

Uaktualniono: 19.01.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

„Mapa piekieł”, Sandro Botticelli (fot. materiały promocyjne)

Podróż do podziemia przez 9 kręgów piekła? Tylko aby odkryć sekrety dzieła sztuki! W cyklu „Wystawa na ekranie” 21 stycznia przyjrzymy się „Mapie piekieł” Sandra Botticelliego.

Przez wieki „Mapa piekieł” była zamknięta na cztery spusty w watykańskim skarbcu. Włoski malarz był znany raczej jako twórca „Narodzin Wenus” czy „Wiosny”, jednych z najpiękniejszych pochwał kobiecego wdzięku w malarstwie renesansowym. Mało kto kojarzył go jako twórcę ilustracji do „Boskiej komedii”. A jednak – Botticelli stworzył 102 drobiazgowe rysunki do poematu Dantego oraz centralny punkt tego cyklu: „Mapę piekła”, rodzaj przewodnika po podziemiu i jego poziomach.

Grzech i zemsta, koszmar i kara – co w tajemniczym dziele Botticellego tak intryguje? O tym między innymi traktuje film „Botticelli. Piekło” Ralpha Loopa. Podczas seansu w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zajrzymy do słynnej florenckiej galerii Uffizi i Biblioteki Watykańskiej. Trafimy też do Londynu, Berlina i... na szkockie niziny. Czego będziemy tam szukać? Przekonamy się już 21 stycznia o godz. 18.15.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking