Aktualności | Azyl. Nowa wystawa w Czytelni Sztuki

Azyl. Nowa wystawa w Czytelni Sztuki

Beata Stankiewicz, Strych, 2020/fot. materiały organizatora

Azyl. Nowa wystawa w Czytelni Sztuki

Opublikowane: 27.05.2024 / Sekcja: Kultura 

29 maja w gliwickiej Czytelni Sztuki otworzy się wystawa „Azyl”, prezentująca malarstwo Beaty Stankiewicz. Prace będzie można oglądać do 14 lipca.

Beata Stankiewicz jest absolwentką Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2005 roku, wraz z Sebastianem Stankiewiczem, założyła we własnym mieszkaniu Galerię „mieszkanie23”. Do 2012 roku zrealizowano w niej około 40 wystaw, performansów i wykładów. Od 2017 roku Stankiewicz jest członkinią Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia, a od 2023 roku – rady programowej Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Artystka mieszka i pracuje w Krakowie. Jej obrazy znajdują się w depozycie tamtejszej Galerii Zderzak, Art Station w Zurychu, w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych, kolekcji muzeum MOCAK oraz kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie. W gliwickiej Czytelni Sztuki zaprezentowana zostanie wystawa jej prac „Azyl”.

Pracownie mistrzów malarstwa były ich azylem, a obrazy ich pracowni, które maluje Beata Stankiewicz, stały się azylem dla niej samej, bo nic nie daje nam takiej siły, jak obcowanie z innymi, podobnymi do nas, chociażby z ich duchami. Pisarze zaczytują się w wielkich pisarzach, a malarze zapatrzeni są w wielkich malarzy – tak rodzi się w nas pasja i tak ją podtrzymujemy, na początku instynktownie, a potem już świadomie, nałogowo – napisała o wystawie Joanna Oparek, związana z Gliwicami poetka i dramatopisarka.

Wernisaż „Azylu” rozpocznie się w najbliższą środę o godz. 17.00 w Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8A). Więcej informacji na muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA]. (Muzeum/bb)

Pokój/obraz Przedmioty na ścianie Pomieszczenie z oknami/obraz Pokój/obraz Namalowane drzewa