Piast z rekordowym zyskiem netto

Uaktualniono: 29.07.2016 / Sekcja: / pdf
Piast

fot. A. Ziaja

Według raportu „Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu” klub Piast Gliwice osiągnął w 2015 roku 1,4 mln złotych zysku netto. Zwiększyły się wpływy z transmisji meczów Piasta, a także ze sponsoringu i reklamy.

Z raportu „Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu” opublikowanego przez Ekstraklasę SA i firmę EY wynika, że zysk Piasta jest rekordowy w stosunku do lat poprzednich. W 2014 roku zysk wyniósł 222 tysiące złotych, a w 2013 klub odnotował stratę w wysokości 4,7 mln złotych. Warto podkreślić, że zysk w 2015 roku udało się osiągnąć, pomimo wzrostu kosztów operacyjnych, aż o 12% w stosunku do roku ubiegłego.

W rankingu biznesowym wszystkich polskich klubów Piast Gliwice zajął 12 miejsce (oczko wyżej niż rok temu). W raporcie podano również kwoty, jakie Piast otrzymał w ramach wynagrodzenia dla klubów. W sezonie 2015/2016, przy budżecie 25,9 mln złotych, aż 11 366 068 zł pochodziło z Ekstraklasy. Jest to najwyższa kwota jaką Piast otrzymał kiedykolwiek.

Wpływy ze sponsoringu i reklamy wyniosły 4,2 mln złotych (o 23% więcej niż rok temu), a wpływy z dnia meczowego kształtowały się na poziomie 1,6 mln złotych (o 93% więcej niż rok temu). Wzrosły też wynagrodzenia dla piłkarzy (o 17% w stosunku do roku 2014).

Raport podaje, że rozpoznawalność marki „Piast Gliwice” również bardzo wyraźnie wzrosła. Eksperci szacują ją na ponad 35 mln złotych, umieszczając klub na czwartym miejscu w Ekstraklasie. Piast wykorzystuje tę popularność, zwiększając sprzedaż klubowych gadżetów takich jak np. koszulki.

W kolejnych latach, jak informują przedstawiciele klubu, sprzedaż gadżetów ma być podwojona, a zyski jeszcze większe. Cały raport jest dostępny na stronie internetowej http://www.piast-gliwice.eu (pm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking