Z ideałami nie idą na kompromis...

Dodano: 27.08.2015 / Sekcja:

W siedzibie firmy urządzono specjalny pokój, w którym mali goście mogą ciekawie spędzić czas (fot. archiwum Marco Sp z o. o.)

W konkursie prezydenta miasta „Liderzy Społeczni Gliwic” jedną z kategorii przeznaczono dla przedsiębiorstw zaangażowanych w działalność społeczną. W tym roku Biznesowym Dobroczyńcą została gliwicka firma Marco Sp. z o.o.

Marco

fot.M.Mrozek

MAREK ŚLIBODA, prezes Marco Sp. z o.o.

W ostatnim czasie firma Marco została doceniona i nagrodzona wielokrotnie. Co oznacza dla pana akurat ta nagroda?

Dla nas każda nagroda jest wartościowa – jeśli wiemy, że się za taką nagrodę nie płaci. Na Gali Liderzy Społeczni Gliwic 2014 znaleźliśmy się w ostatniej chwili i było to dla nas zaskoczenie. Nie wiedzieliśmy o tej nominacji, ale wiemy, że odbiór naszych działań jest w społeczeństwie bardzo pozytywny. W regionie najbardziej jesteśmy znani nie z produktów, które wytwarzamy, a z tego, jak prowadzimy firmę i co robimy dla lokalnej społeczności.

Pana podejście do biznesu różni się od przeciętnego przedsiębiorcy…

Dla 90% firm nadrzędnym celem jest maksymalizacja zysku. Moim zdaniem, głównym celem jest zmiana świata na lepsze, a zysk osiągnięty poprzez sprzedaż produktów czy usług jest efektem ubocznym. Najważniejsza jest misja, a przedsiębiorczość to narzędzie do realizowania tej misji. Nasza firma dynamicznie się rozwija i naprawdę bardzo chcielibyśmy zmieniać nasze otoczenie choć trochę na lepsze, zarówno w kontekście biznesowym, jak i społecznym, bo to zawsze ze sobą jest w jakiś sposób powiązane. Bardzo mocno będziemy inwestować w wewnętrzny rozwój, a także mocno będziemy wspierać lokalne inicjatywy społeczne i charytatywne. Ale z roku na rok wkładamy coraz większy wysiłek w to, żeby pomagać, dając wędkę, a nie rybę. Mamy wiele pomysłów i narzędzi, którymi się posługujemy. Chętnie dzielimy się swoim doświadczeniem. Chcielibyśmy, żeby coraz więcej przedsiębiorstw działało tak jak my. Wiem, że robimy bardzo dobre rzeczy, ale efektywność tych działań może być dużo większa w przyszłości. Wprowadzimy swój sposób na współpracę z lokalną społecznością.

Czym zajmuje się firma Marco?

Jest to rodzinna firma produkcyjna działająca od 2000 roku, która zajmuje się produkcją etykiet samoprzylepnych, podkładek, izolatorów dla przemysłu elektronicznego, lotniczego, samochodowego czy zbrojeniowego. Współpracujemy z największymi firmami na świecie. Aktualnie dostarczamy produkty dla przemysłu, ale prawdziwa zmiana świata następuje wtedy, kiedy się dostarcza produkty i dla przemysłu, i dla osób indywidualnych. Stąd w planach na przyszłość jest oferowanie produktów bezpośrednio ludziom, rozwiązując jakiś ich problem i wpływając na rozwój.

Kultura Organizacji Marco opiera się na kilkunastu zasadach. Jak to wygląda w praktyce?

Stworzyliśmy firmę, która ma dużo wyższe standardy i odmienne ideały niż większość przedsiębiorstw. Nasza Kultura Organizacji to zbiór punktów, których należy przestrzegać. To jest pewnego rodzaju fundament. Są u nas ludzie, którzy to rozumieją. A jeśli pojawiają się osoby, którym tylko wydawało się, że rozumieją, to nie mogą u nas dobrze funkcjonować. Jeśli ktoś jest skupiony wyłącznie na sobie, nie przetrwa z nami dłużej niż 2 – 3 tygodnie. A najważniejsze jest to, co ta kultura pokazuje – da się działać w biznesie inaczej, niż działa większość rynku. Z naszymi ideałami nie idziemy na kompromis.

Rozmawiał

Paweł Januszewski

Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking